Jak zbudować zdolność kredytową?

Zdarzają się w życiu takie sytuacje, gdy konieczne jest zaciągnięcie kredytu w banku. Jest to powszechna praktyka w przypadku kupowania mieszkania, samochodu, a nawet zwykłego telewizora czy też mikrofalówki. Nie każdy jednak o tym wie, że podstawą w przypadku zaciągania kredytu jest zdolność kredytowa. Być może nie ma ona dużego znaczenia jeśli chodzi o małe kwoty, lecz jeśli bierze się kredyt na mieszkanie, odgrywa kolosalne znaczenie.

Jakie są problemy ze zdolnością kredytową?

Pierwszym i najważniejszym problemem, jeśli chodzi o zdolność kredytową, jest to, że nie każdy kredytobiorca do końca zdaje sobie sprawę z tego, czym ona jest. A jest to parametr określający to, jak wysoka jest wiarygodność, oraz jakie są możliwości danego klienta co do zaciągania i przede wszystkim, spłacania określonej kwoty kredytu.
Drugim bardzo poważnym problemem jest po prostu brak zdolności kredytowej na wystarczającym poziomie, aby ubiegać się o kredyt hipoteczny. Zasadne w takim wypadku staje się pytanie, w jaki sposób można poprawić ten parametr i zbudować zdolność kredytową na wystarczającym poziomie. Dowiedz się więcej na temat zdolności kredytowej na https://www.budrem.pl/aktualnosci/artykul&id=180

Co wpływa na zdolność kredytową?

Jeśli chce się zbudować zdolność kredytową na odpowiednim poziomie, najpierw trzeba dokładnie zdać sobie sprawę z tego, co tak właściwie na nią wpływa. Oczywiście najważniejszym czynnikiem w tym wypadku są uzyskiwane dochody, czyli nasza comiesięczna wypłata. W przypadku kredytu tak dużego, jak hipoteczny, bank z pewnością sprawdzi wysokość oraz regularność wpływów w ciągu ostatnich kilku miesięcy, a być może nawet ostatniego roku.

Drugim bardzo ważnym czynnikiem w przypadku obliczania zdolności są regularne wydatki, na które składają się oczywiście inne, zaciągnięte wcześniej zobowiązania kredytowe. Brane są także pod uwagę takie sprawy, jak standardowe wydatki na gospodarstwo domowe, liczba jego członków, a także stan cywilny danej osoby.
Ostatnią z najważniejszych spraw związanych z obliczaniem zdolności kredytowej jest nasza historia kredytowa, z której wynika po prostu wiarygodność. Przykładowo trudno jest się dziwić bankowi, który odmawia klientowi kredytu na pół miliona złotych, jeśli ten nigdy wcześniej nie zaciągał choćby jednej, nawet najmniejszej pożyczki. Wiarygodność takiego klienta jest po prostu dość niska. Co innego jednak osoba, która ma na koncie kilka wcześniejszych kredytów, które były regularnie i w terminie spłacane. Wiarygodność takiego klienta jest wielokrotnie wyższa.

Jak zwiększyć swoją zdolność kredytową?

Co należy zrobić, aby w oczach banku stać się bardziej wiarygodnym klientem, a tym samym zwiększyć swoją zdolności kredytową? Rzecz jasna najprostszym i najbardziej oczywistym rozwiązaniem jest po prostu zwiększenie swoich dochodów do odpowiedniego poziomu, lecz jak wiadomo, nie jest to tak proste, jak się mówi. Drugim równie dobrym, choć trudnym do zrealizowania pomysłem jest spłacenie wszystkich posiadanych w danej chwili pozostałych zobowiązań kredytowych, dzięki czemu spadną deklarowane na nie wydatki. To jednak również może być równie trudne, co zwiększenie swoich dochodów. Co zatem można zrobić, jeśli potrzebuje się zbudować swoją zdolność kredytową?
Jedną z najskuteczniejszych metod na budowanie zdolności kredytowej, jest udokumentowanie swoich dochodów. Często jest tak, że część zarabianych pieniędzy pobierana jest w formie dodatków, czy też premii, których banków żaden sposób nie widzi, a tym samym nie bierze ich pod uwagę podczas określania wiarygodności. Żeby zatem to zmienić, trzeba spowodować, aby wszystkie zarabiane przez nas pieniądze stały się dla banku widoczne.

Drugim i zdecydowanie najważniejszym sposobem na zbudowanie zdolności kredytowej, jest uzyskanie możliwie jak największej wiarygodności. Buduje się ją poprzez spłacanie wcześniejszych kredytów, dlatego też, jeśli planuje się wzięcie ciągu roku lub dwóch większy kredyt na mieszkanie, dobrze jest wziąć wcześniej dwa lub trzy małe kredyty, choćby i gotówkowe, które następnie regularnie się będzie spłacać. Pozwoli to na stworzenie pozytywnej historii kredytowej w BIK, która będzie miała ogromne znaczenie podczas określania zdolności kredytowej w przypadku dużego kredytu hipotecznego.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Izolacje natryskowe pianą PUR – skuteczna termoizolacja budynków

Izolacje natryskowe pianą poliuretanową to świetny sposób na ocieplenie obiektu – budynku mieszkalnego lub przemysłowego, garażu, hali fabrycznej lub magazynowej czy nawet infrastruktury wodociągowej albo ciepłowniczej. Dzieje się tak ze względu na unikalne właściwości piany PUR – materiału efektywnego, lekkiego i przede wszystkim bardzo wytrzymałego. Izolacje natryskowe pianą PUR – ocieplenie najwyższej jakości Izolacje natryskowe […]

deski tarasowe

Szczelny i funkcjonalny taras – jakich błędów nie popełniać?

Dobrze wykonany, szczelny taras może prezentować się pięknie i nie sprawiać problemów przez wiele lat. Warto o niego odpowiednio zadbać, ponieważ może zostać jednym z Twoich ulubionych miejsc w domu! Pięknie urządzony taras umożliwi Ci zorganizowanie dużego grilla dla rodziny lub znajomych oraz sprawi, że weekendowe obiady w otoczeniu ulubionych roślin będą jeszcze przyjemniejsze niż […]