Jak zaaranżować nowoczesną kuchnie?

W nowoczesnych kuchniach dominuje wiele różnych trendów aranżacyjnych, pośród których wybierać można praktycznie do woli. Istnieją jednak pewne podstawowe zasady, o jakich zawsze warto pamiętać. Nowoczesna kuchnia powinna być elegancka i estetyczna, ale przy tym praktyczna i wygodna. Największą funkcjonalność uzyskać można poprzez umiejętny podział pomieszczenia, zachowanie ergonomii oraz zadbanie o umiejętny układ wyposażenia.

Strefy funkcjonalne

Kuchnia to przestrzeń, w której domownicy spędzają dużo czasu. Jej aranżacja powinna odpowiadać gustom użytkownikom, a jednocześnie posiadać liczne walory funkcjonalne. Wnętrze kuchni musi zachęcać do przebywania w jej przestrzeni, a zarazem ułatwiać korzystanie z wyposażenia. Każdy mebel i przedmiot powinien mieć swoje miejsce. Źle rozmieszczone, przypadkowe lub zbędne wyposażenie znacząco utrudni wygodne użytkowanie nowoczesnej kuchni. W kwestii układu funkcjonalnego należy pamiętać o kilku zasadach. Ruch po kuchni powinien być płynny, a lokalizacja wyposażenia bezkolizyjna. Ergonomiczne ustawienie mebli i zachowanie ciągu technologicznego sprawia, że czynności kuchenne wykonać można intuicyjnie i szybko. Układ mebli powinien obejmować wszystkie strefy użytkowe, włącznie ze spiżarką, miejscem na sprzęty ręczne, blat roboczy czy obszar do gotowania i zmywania. W planowaniu nowoczesnej kuchni warto przestrzegać także zasad pionowego rozłożenia. Wyposażenie najczęściej użytkowane powinno znajdować się na wysokości wzroku, a pozostałe wyżej i niżej.

Wyspa kuchenna

Nowoczesne kuchnie bardzo często stylizowane są na duże pomieszczenia, zawierające wysokie blaty, ławostoły i szafy. W takich warunkach idealnie sprawdzają się tzw. wyspy kuchenne, które pasują nawet do niedużych wnętrz i są bardzo funkcjonalne. Jej centralne położenie zapewnia domownikom dostęp z każdej strony. Wyspa jest kompleksem mebli z blatem roboczym. Umożliwia zarówno przyrządzanie posiłków, jak i ich spożywanie. Wystarczy jedynie przysunąć do niej drewniane hokery, aby zjeść wspólny obiad. Wyspy mogą być owalne, prostokątne lub kwadratowe. Wysokość blatu powinna być optymalna dla użytkowników, a krawędzie pozbawione ostrości. W blacie umieścić można kuchenkę elektryczną i zlew, a nawet kosz na odpady czy lodówkę. Wyspa to także miejsce do przechowywania sztućców, talerzy, garnków i różnych urządzeń. Nad blatem umieścić można wieszaki i półki.

Barek kuchenny

Ciekawym sposobem na aranżację kuchni może być uwzględnienie w niej barku. To rozwiązanie ergonomiczne i funkcjonalne. Barek może oddzielać kuchnię od salonu, co nada stylu całemu wnętrzu. Sprawdzi się także do przysłonięcia aneksu kuchennego. Duże stoły barowe pozwalają na przygotowywanie potraw i przeprowadzanie różnych prac kuchennych. Wystarczy dostawić do nich taboret obrotowy lub hokery tapicerowane. Wiele z nich wyposażyć można w półki na zapasowe naczynia i przydatne przedmioty. Szersze barki z powodzeniem pomieszczą duże ilości alkoholu. Można umieszczać na nich różnej wysokości blaty, a także belki drewniane czy kosze obrotowe. Najmodniejsze barki powstają nawet z płyt gipsowo-kartonowych, płyt wiórowych czy pustaków. Rozwiązanie to pozwala na eleganckie oddzielenie kuchni od strefy wypoczynkowej mieszkania, sprawdzając się nawet w małych wnętrzach.

Minimalistyczne umeblowanie

Nowoczesna kuchnia powinna być wygodna i funkcjonalna. Warto więc zrezygnować w niej z nadmiaru kredensów i półek, które zabierają cenną przestrzeń. Stylowa, minimalistyczna zabudowa jest łatwiejsza w użytkowaniu oraz utrzymaniu w czystości. Meble powinny być pojemne, a zarazem zajmować niewiele miejsca. Dobrym rozwiązaniem są systemy koszyków na szynach, prowadnicach i kołach. W praktycznej kuchni nie można zapomnieć także o praktycznych i wygodnych siedziskach. Bogatą ich ofertę posiada sklep: https://superkrzesla.pl/. W jego asortymencie znaleźć można niejeden hoker tapicerowany, taborety, drewniane hokery oraz wiele innych mebli idealnie sprawdzających się w warunkach kuchennych.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Ważne elementy bezpieczeństwa dla pracowników budowlanych

Na pracę w branży budowlanej decyduje się coraz więcej osób. Nie jest to jednak praca dla każdego, z uwagi na swoją specyfikę. Deszcz czy śnieg, ujemne temperatury lub ekstremalne gorąco – z tym na co dzień muszą się mierzyć pracownicy budowlani. Jest to wymagające środowisko, dlatego trzeba być do niego odpowiednio przygotowanym. Ochrona od wiatru, […]

Rodzaje opraw oświetleniowych

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat opraw oświetleniowych i ich rodzajów? Zapoznaj się z poniższym artykułem na ten temat. Podczas urządzania wnętrza bardzo ważne jest to, aby dobrać odpowiednie oświetlenie. Nawet w przypadku dużych przeszkleń w pomieszczeniach konieczne jest zadbanie o sztuczne światło, bez którego niemożliwe byłoby komfortowe funkcjonowanie po zmroku. Świeczki tworzą przyjemny nastrój, […]