DeboweTarasy.pl

Jak zaaranżować nowoczesną kuchnie?

W nowoczesnych kuchniach dominuje wiele różnych trendów aranżacyjnych, pośród których wybierać można praktycznie do woli. Istnieją jednak pewne podstawowe zasady, o jakich zawsze warto pamiętać. Nowoczesna kuchnia powinna być elegancka i estetyczna, ale przy tym praktyczna i wygodna. Największą funkcjonalność uzyskać można poprzez umiejętny podział pomieszczenia, zachowanie ergonomii oraz zadbanie o umiejętny układ wyposażenia.

Strefy funkcjonalne

Kuchnia to przestrzeń, w której domownicy spędzają dużo czasu. Jej aranżacja powinna odpowiadać gustom użytkownikom, a jednocześnie posiadać liczne walory funkcjonalne. Wnętrze kuchni musi zachęcać do przebywania w jej przestrzeni, a zarazem ułatwiać korzystanie z wyposażenia. Każdy mebel i przedmiot powinien mieć swoje miejsce. Źle rozmieszczone, przypadkowe lub zbędne wyposażenie znacząco utrudni wygodne użytkowanie nowoczesnej kuchni. W kwestii układu funkcjonalnego należy pamiętać o kilku zasadach. Ruch po kuchni powinien być płynny, a lokalizacja wyposażenia bezkolizyjna. Ergonomiczne ustawienie mebli i zachowanie ciągu technologicznego sprawia, że czynności kuchenne wykonać można intuicyjnie i szybko. Układ mebli powinien obejmować wszystkie strefy użytkowe, włącznie ze spiżarką, miejscem na sprzęty ręczne, blat roboczy czy obszar do gotowania i zmywania. W planowaniu nowoczesnej kuchni warto przestrzegać także zasad pionowego rozłożenia. Wyposażenie najczęściej użytkowane powinno znajdować się na wysokości wzroku, a pozostałe wyżej i niżej.

Wyspa kuchenna

Nowoczesne kuchnie bardzo często stylizowane są na duże pomieszczenia, zawierające wysokie blaty, ławostoły i szafy. W takich warunkach idealnie sprawdzają się tzw. wyspy kuchenne, które pasują nawet do niedużych wnętrz i są bardzo funkcjonalne. Jej centralne położenie zapewnia domownikom dostęp z każdej strony. Wyspa jest kompleksem mebli z blatem roboczym. Umożliwia zarówno przyrządzanie posiłków, jak i ich spożywanie. Wystarczy jedynie przysunąć do niej drewniane hokery, aby zjeść wspólny obiad. Wyspy mogą być owalne, prostokątne lub kwadratowe. Wysokość blatu powinna być optymalna dla użytkowników, a krawędzie pozbawione ostrości. W blacie umieścić można kuchenkę elektryczną i zlew, a nawet kosz na odpady czy lodówkę. Wyspa to także miejsce do przechowywania sztućców, talerzy, garnków i różnych urządzeń. Nad blatem umieścić można wieszaki i półki.

Barek kuchenny

Ciekawym sposobem na aranżację kuchni może być uwzględnienie w niej barku. To rozwiązanie ergonomiczne i funkcjonalne. Barek może oddzielać kuchnię od salonu, co nada stylu całemu wnętrzu. Sprawdzi się także do przysłonięcia aneksu kuchennego. Duże stoły barowe pozwalają na przygotowywanie potraw i przeprowadzanie różnych prac kuchennych. Wystarczy dostawić do nich taboret obrotowy lub hokery tapicerowane. Wiele z nich wyposażyć można w półki na zapasowe naczynia i przydatne przedmioty. Szersze barki z powodzeniem pomieszczą duże ilości alkoholu. Można umieszczać na nich różnej wysokości blaty, a także belki drewniane czy kosze obrotowe. Najmodniejsze barki powstają nawet z płyt gipsowo-kartonowych, płyt wiórowych czy pustaków. Rozwiązanie to pozwala na eleganckie oddzielenie kuchni od strefy wypoczynkowej mieszkania, sprawdzając się nawet w małych wnętrzach.

Minimalistyczne umeblowanie

Nowoczesna kuchnia powinna być wygodna i funkcjonalna. Warto więc zrezygnować w niej z nadmiaru kredensów i półek, które zabierają cenną przestrzeń. Stylowa, minimalistyczna zabudowa jest łatwiejsza w użytkowaniu oraz utrzymaniu w czystości. Meble powinny być pojemne, a zarazem zajmować niewiele miejsca. Dobrym rozwiązaniem są systemy koszyków na szynach, prowadnicach i kołach. W praktycznej kuchni nie można zapomnieć także o praktycznych i wygodnych siedziskach. Bogatą ich ofertę posiada sklep: https://superkrzesla.pl/. W jego asortymencie znaleźć można niejeden hoker tapicerowany, taborety, drewniane hokery oraz wiele innych mebli idealnie sprawdzających się w warunkach kuchennych.

Oceń artykuł
[Suma: 0 Średnia: 0]

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Jak zaprojektować swoje mieszkanie?

Któż z nas nie marzy o przepięknym i funkcjonalnym mieszkaniu? Utożsamienie się z danym miejscem daje poczucie najwyższego komfortu, dlatego tak ważne jest, aby było ono indywidualnie do nas dopasowane. Najlepiej skorzystać z usług profesjonalnego architekta wnętrz. Jeśli jednak samodzielnie chcemy zaprojektować nasze mieszkanie, to niezbędnym okaże się przeczytanie poniższego artykułu… Projektowanie mieszkania: samodzielnie, czy […]

Pompy zanurzeniowe i ciśnieniowe – rodzaje pomp i ich przeznaczenie

Bardzo szeroki wybór pomp wpływa na to, że kupienie właściwego urządzenia wcale nie jest proste. Najważniejszym czynnikiem, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru pompy jest jej przeznaczenie. Jaką pompę wybrać do studni, prac w ogrodzie, wypompowywania wody z zalanych pomieszczeń czy filtrowania wody w basenie? Pompy ciśnieniowe Pompy ciśnieniowe automatycznie włączają pobór wody, kiedy jest […]