Jak wybrać wannę

wanna

Szykujesz się do remontu łazienki albo planujesz urządzenie nowej łazienki w domu? Z jednej strony cieszysz się z wprowadzenia nowej jakości do domu, a z drugiej stresujesz wyborem odpowiednich mebli łazienkowych i wyborem pomiędzy wanną a prysznicem. Wybór rozwiązania idealnego nie jest łatwy, wszystko zależy od przestrzeni jaką daje nam łazienka, tego czy znajduje się w bloku czy domu oraz oczywiście budżetu. W tym artykule skupimy się na doborze wanny i aspektach, na które warto zwrócić uwagę.

Wybór pomiędzy kabiną prysznicową a wanną nie jest dla wielu osób prosty. Kabina kojarzy się w większym stopniu z krótkimi prysznicami, ale i większą nowoczesnością. Wanną przypisuje się rolę relaksującą, spełniają często bardziej ekskluzywną rolę. Choć tak samo jak prysznic może dawać ukojenie i oderwanie od codzienności, tak samo kąpiel działa odprężająco. Jeżeli nie masz łazienki, w której zmieści się prysznic i wanna, a Twój wybór padnie na wannę pamiętaj przed zakupem o kilku istotnych kwestiach.

Wybierz swoją wannę

Po pierwsze typ wanny, czyli jej kształt i przeznaczenie. W ofercie sklepu Plytkilazienki.pl znajdziesz wanny narożne, prostokątne, asymetryczne, dwuosobowe i wolnostojące. Producenci wanien prześcigają się w nowych pomysłach, które często objawiają się również niecodziennym designem, ale w pierwszej kolejności zawsze polecamy rozpatrywać funkcjonalność wanny a dopiero później jej wygląd.

Wanny wolnostojące to rozwiązanie dedykowane dużym łazienkom, w których wanna stanowi punkt centralny, jest najważniejszym elementem i musi dobrze się prezentować, aby nie zepsuć odbioru całej łazienki. Jednak występują wanny wolnostojące przyścienne, które z powodzeniem można montować również mniejszych łazienkach zyskując nowoczesny wygląd i ewentualną możliwość przestawienia wanny w przyszłości. Wymiary łazienki w pewien sposób ograniczają wachlarz możliwości, podobnie jak kształt ścian. Jeżeli w łazience znajduje się róg, w którym wanna będzie pasować jak ideał, nie warto kombinować i należy rozpocząć poszukiwania wanny narożnej.

Długość i szerokość wanny dopasowujemy do ścian, chyba że możemy sobie pozwolić na wannę wolnostojącą, wtedy kluczową rolę odgrywa komfort. Najpopularniejsze długości wanien to 140-170 cm, a szerokość około 70cm. Oczywiście większa wanna będzie bardziej komfortowa dla osób wysokich, 170cm to naprawdę sporo przestrzeni do kąpieli i duża powierzchnia do wypełnienia wodą, nie można o tym zapominać. Wanna to obiekt trójwymiarowy więc posiada również głębokość, która wpływa na wspomniane zużycie wody (jeżeli lejesz wody do pełna) oraz ewentualne problemy z późniejszym wychodzeniem. Ten aspekt jest szczególnie ważny w przypadku osób starszych albo z ograniczeniami ruchowymi. Na wygodę kąpieli wpływ ma również profil dna, ale jest to aspekt mocno indywidualny i nie ma jasnej rady jakie wanny powinno się wybierać.

Wybierając wannę nie można zapominać o pozostałym wyposażeniu łazienki i funkcjonalności tego pomieszczenia. Czasem warto kupić 10cm krótszą wannę i zyskać swobodniejszy dostęp do umywalki czy innej części łazienki niż robić wszystko na styk. W internecie znajdziesz nawet konkretne odległości zapewniające komfort, ale to również sprawa mocno indywidualna i nie można się zbytnio przywiązywać do tych wyliczeń.

Pozostaje jeszcze kilka kwestii do omówienia, a jedną z nich jest kształt wanny. Chociaż wanna kojarz się z prostokątną konstrukcją, to coraz częściej w domach i mieszkaniach widać wanny owalne, okrągłe i o kształtach trudnych do nazwania. Kształt wanny to również sprawa indywidualna, wanny okrągłe zazwyczaj będą wybierane w specjalnie do tego przystosowanych łazienkach, częściej sięgniemy po tradycyjne kształty.

Istotny jest również materiał z jakiego została wykonana wanna. Zasadniczo na rynku dostępne są wanny żeliwne, konglomeratowe, stalowe, akrylowe i spotyka się również drewniane i kamienne. Największą popularnością cieszą się wanny akrylowe, wynika to z ich wytrzymałości, utrzymywania temperatury pokojowej (wanna nie jest zimna i można od razu się kąpać), dobrego trzymania ciepła (choć nie tak jak w wannie stalowej) i łatwego czyszczenia.

Jak widzisz jest wiele aspektów istotnych przy wyborze wanny. Jeżeli szukasz propozycji standardowych i nieoczywistych polecamy sklep https://plytkilazienki.pl/.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Wiarygodny deweloper – czyli jak kupić pewne mieszkanie

Planujesz kupno mieszkania i chcesz to zrobić bezpiecznie? Masz obawy i boisz się zainwestować oszczędności twojego życia. To prawda, że kupno mieszkania to bardzo poważna decyzja. Ale jej podejmowaniu wcale nie musi towarzyszyć stres czy obawy. Jak sprawnie i bezpiecznie kupić mieszkanie? Połowa sukcesu to wiarygodny deweloper. Jak go znaleźć? O tym przeczytasz w artykule. […]

Czy trzeba zabezpieczać ławki ogrodowe na zimę?

Ławki ogrodowe doskonale sprawdzają się do spędzania wolnego czasu na tarasach, balkonach oraz w innych miejscach wokół domów. Część osób zadaje sobie jednak pytanie, czy takie elementy wyposażenia muszą być dodatkowo zabezpieczane na zimę, czy może pozostawienie na chłodniejsze miesiące będzie zupełnie obojętne dla ich stanu. Oto odpowiedź na to pytanie. Ławki ogrodowe, czyli problem ze […]