Jak wybrać wannę

wanna

Szykujesz się do remontu łazienki albo planujesz urządzenie nowej łazienki w domu? Z jednej strony cieszysz się z wprowadzenia nowej jakości do domu, a z drugiej stresujesz wyborem odpowiednich mebli łazienkowych i wyborem pomiędzy wanną a prysznicem. Wybór rozwiązania idealnego nie jest łatwy, wszystko zależy od przestrzeni jaką daje nam łazienka, tego czy znajduje się w bloku czy domu oraz oczywiście budżetu. W tym artykule skupimy się na doborze wanny i aspektach, na które warto zwrócić uwagę.

Wybór pomiędzy kabiną prysznicową a wanną nie jest dla wielu osób prosty. Kabina kojarzy się w większym stopniu z krótkimi prysznicami, ale i większą nowoczesnością. Wanną przypisuje się rolę relaksującą, spełniają często bardziej ekskluzywną rolę. Choć tak samo jak prysznic może dawać ukojenie i oderwanie od codzienności, tak samo kąpiel działa odprężająco. Jeżeli nie masz łazienki, w której zmieści się prysznic i wanna, a Twój wybór padnie na wannę pamiętaj przed zakupem o kilku istotnych kwestiach.

Wybierz swoją wannę

Po pierwsze typ wanny, czyli jej kształt i przeznaczenie. W ofercie sklepu Plytkilazienki.pl znajdziesz wanny narożne, prostokątne, asymetryczne, dwuosobowe i wolnostojące. Producenci wanien prześcigają się w nowych pomysłach, które często objawiają się również niecodziennym designem, ale w pierwszej kolejności zawsze polecamy rozpatrywać funkcjonalność wanny a dopiero później jej wygląd.

Wanny wolnostojące to rozwiązanie dedykowane dużym łazienkom, w których wanna stanowi punkt centralny, jest najważniejszym elementem i musi dobrze się prezentować, aby nie zepsuć odbioru całej łazienki. Jednak występują wanny wolnostojące przyścienne, które z powodzeniem można montować również mniejszych łazienkach zyskując nowoczesny wygląd i ewentualną możliwość przestawienia wanny w przyszłości. Wymiary łazienki w pewien sposób ograniczają wachlarz możliwości, podobnie jak kształt ścian. Jeżeli w łazience znajduje się róg, w którym wanna będzie pasować jak ideał, nie warto kombinować i należy rozpocząć poszukiwania wanny narożnej.

Długość i szerokość wanny dopasowujemy do ścian, chyba że możemy sobie pozwolić na wannę wolnostojącą, wtedy kluczową rolę odgrywa komfort. Najpopularniejsze długości wanien to 140-170 cm, a szerokość około 70cm. Oczywiście większa wanna będzie bardziej komfortowa dla osób wysokich, 170cm to naprawdę sporo przestrzeni do kąpieli i duża powierzchnia do wypełnienia wodą, nie można o tym zapominać. Wanna to obiekt trójwymiarowy więc posiada również głębokość, która wpływa na wspomniane zużycie wody (jeżeli lejesz wody do pełna) oraz ewentualne problemy z późniejszym wychodzeniem. Ten aspekt jest szczególnie ważny w przypadku osób starszych albo z ograniczeniami ruchowymi. Na wygodę kąpieli wpływ ma również profil dna, ale jest to aspekt mocno indywidualny i nie ma jasnej rady jakie wanny powinno się wybierać.

Wybierając wannę nie można zapominać o pozostałym wyposażeniu łazienki i funkcjonalności tego pomieszczenia. Czasem warto kupić 10cm krótszą wannę i zyskać swobodniejszy dostęp do umywalki czy innej części łazienki niż robić wszystko na styk. W internecie znajdziesz nawet konkretne odległości zapewniające komfort, ale to również sprawa mocno indywidualna i nie można się zbytnio przywiązywać do tych wyliczeń.

Pozostaje jeszcze kilka kwestii do omówienia, a jedną z nich jest kształt wanny. Chociaż wanna kojarz się z prostokątną konstrukcją, to coraz częściej w domach i mieszkaniach widać wanny owalne, okrągłe i o kształtach trudnych do nazwania. Kształt wanny to również sprawa indywidualna, wanny okrągłe zazwyczaj będą wybierane w specjalnie do tego przystosowanych łazienkach, częściej sięgniemy po tradycyjne kształty.

Istotny jest również materiał z jakiego została wykonana wanna. Zasadniczo na rynku dostępne są wanny żeliwne, konglomeratowe, stalowe, akrylowe i spotyka się również drewniane i kamienne. Największą popularnością cieszą się wanny akrylowe, wynika to z ich wytrzymałości, utrzymywania temperatury pokojowej (wanna nie jest zimna i można od razu się kąpać), dobrego trzymania ciepła (choć nie tak jak w wannie stalowej) i łatwego czyszczenia.

Jak widzisz jest wiele aspektów istotnych przy wyborze wanny. Jeżeli szukasz propozycji standardowych i nieoczywistych polecamy sklep https://plytkilazienki.pl/.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Meble ogrodowe – 3 wskazówki, jak wybrać najlepsze

Komfortowy wypoczynek w ogrodzie lub na tarasie wiąże się z zakupem odpowiednich mebli. Najlepsze będą te, które charakteryzują się trwałością, wyglądają estetycznie i stylistycznie dopasują się do aranżacji przydomowej zieleni. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, wybierając idealne meble ogrodowe. Ekskluzywne meble ogrodowe Stoły i krzesła ogrodowe – osobno czy w zestawie? Składane stoły ogrodowe Przed […]

sztuczne rośliny na tarasie

Sztuczne kwiaty, które ożywią wystrój tarasu

Kiedyś sztuczne kwiaty nie były tak dobrym rozwiązaniem, dzisiaj natomiast są niemal nie do odróżnienia od prawdziwych. Taras jest miejscem w sam raz na wykorzystanie sztucznych kwiatów jako pięknego elementu dekoracyjnego, który nie wymaga tyle czasu na pielęgnację oraz nie potrzebuje słońca ani wody, jak to ma miejsce w przypadku żywych kwiatów. A jakie kwiaty […]