Obecnie ogromną wagę przywiązuje się do rozwiązań ekologicznych, czyli takich, które będą bezpieczne dla nas, dla środowiska, a jednocześnie będą przyjazne dla naszego portfela i pozwolą na zminimalizowanie ponoszonych przez nas kosztów, zarówno na początku inwestycji, jak i w przyszłości.
Rozwiązanie na lata — zbiorniki betonowe
W ofercie firm specjalizujących się w tego typu instalacjach możemy znaleźć zbiorniki wykonane z tworzywa sztucznego lub betonowane. Podejmując decyzję dotyczącą tego typu instalacji najlepiej, jeśli wybierzemy rozwiązanie jak najtrwalsze, pozwalające na ograniczenie kosztów ponoszonych w związku z możliwymi pracami renowacyjnymi w przyszłości. Najkorzystniejszym rozwiązaniem w tym zakresie są oferowane przez producenta zbiorniki betonowe.
Już same koszty instalacji, transportu i wykonania są o wiele niższe dla tego typu zbiornika niż dla jego alternatywy z tworzywa sztucznego. Zdecydowaną zaletą zbiornika betonowego jest to, że nie potrzebuje on dodatkowego kotwienia w gruncie wtedy, gdy występuje wysoki poziom wód gruntowych. Materiał, z którego jest wykonany, jego ciężar, nie pozwoli na wyparcie zbiornika przez wody gruntowe, co jest niestety możliwe w przypadku zbiorników wykonanych z tworzywa sztucznego.
Ciężki grunt może doprowadzić do ściśnięcia zbironika PCV, który krótko mówiąc , może „pęknąć” i doprowadzić do nieszczelności i zarazem do zapadnięcia terenu. Ze zbrionikiem betonowym nie ma takich problemów.
Szambo — prywatna instalacja sanitarna
Zdecydowana większość terenów i działek przeznaczonych pod zabudowę nie posiada przygotowania dla podłączenia systemów sanitarnych. Budując dom, musimy pamiętać, aby zadbać o system odprowadzania nieczystości z posiadłości, który będzie bezpieczny nie tylko dla naszego domu, ale i dla całej okolicy.
Zbiorniki betonowe, ze względu na materiał, z którego zostały wykonane oraz swoją formę, umożliwiają wbudowanie wewnętrznej przegrody, dzięki czemu otrzymamy zbiornik dwukomorowy. Takie rozwiązanie, przy odpowiednim montażu, pozwoli na zminimalizowanie kosztów związanych z wywozem nieczystości. Zbiorniki betonowe są najbardziej popularnym rozwiązaniem w przypadku samodzielnej instalacji — pozwalają na realizację w pełni indywidualnego, dopasowanego do naszych potrzeb projektu, uwzględniającego odpowiedni kształt zbiornika, jego rozmiar, a także sposób odprowadzania nieczystości z szamba.
Dokonując wyboru materiału na budowę szamba, musimy pamiętać, że jego szczelność i trwałość, zależne są przede wszystkim od jakości zastosowanego w produkcji materiału. Zdecydowanie najlepszym wyborem, gwarantującym pełną szczelność szamba, będzie beton o obniżonej nasiąkliwości. Oczywiście, nie możemy zapomnieć o odpowiedniej izolacji prefabrykatu. W tym wypadku jednak musimy liczyć się z kosztami transportu i instalacji zbiornika przy użyciu specjalistycznego sprzętu.
Zbiorniki na deszczówkę
Mówiąc o zbiornikach betonowych dedykowanych samodzielnym gospodarstwom domowym, warto wspomnieć o zbiornikach na deszczówkę. Wprowadzenie takiego rozwiązania to sposób na efektywne pozyskiwanie wody pochodzącej z atmosfery i jej ponowne wykorzystanie w naszym gospodarstwie, na przykład do prac ogrodniczych. Co ciekawe, niepotrzebny już zbiornik na nieczystości ciekłe można z łatwością przekształcić na zbiornik, w którym będziemy gromadzić deszczówkę. Warto zaznaczyć, że posiadanie zbiornika na deszczówkę umożliwia nam skorzystanie z rządowego programu „Moja woda” i otrzymanie dofinansowania na realizację takiego projektu.
Artykuł został przygotowany we współpracy z firmą KOPART – producentem szamb betonowych i zbiorników na wodę deszczową.