Posiadanie własnego garażu to ogromne udogodnienie, na które decyduje się coraz więcej osób. Dzięki temu samochód jest zawsze chroniony, nie tylko przed osobami z zewnątrz, ale też przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Żeby jednak garaż dobrze spełniał swoją funkcję, musi spełniać określone kwestie bezpieczeństwa, a większość z nich zapewnia odpowiednia brama. Jak wybrać drzwi garażowe?
Brama garażowa – wymiary
Przede wszystkim, by dopasować bramę, musimy dokonać stosownych pomiarów otworu garażowego. W tym celu najlepiej wynająć fachowca, dzięki temu będziemy mieli pewność, że wszystkie zebrane informacje będą się zgadzać. Należy zmierzyć nie tylko wysokość i szerokość samego otworu, ale także wysokość ściany nad nim (czyli tzw. nadproża) oraz szerokość bocznych filarów.
Często podczas robienia pomiarów zapominamy wziąć pod uwagę tego, z jakiego pojazdu korzystamy. W przypadku zwykłej osobówki wystarczy nam brama o wysokości 2 m, jeśli jednak jeździmy autem dostawczym, miejsce wjazdu powinno być znacznie wyższe. Dobrze także pamiętać o stopniu nachylenia terenu, by uniknąć ewentualnych kolizji.
Rodzaj drzwi garażowych a długość podjazdu
Pamiętajmy, że nie każdy model bramy garażowej będzie pasował do krótkich podjazdów czy posesji, gdzie z garażu wyjeżdża się bezpośrednio na ulicę. W takich przypadkach musimy zrezygnować z bramy uchylnej i bramy skrzydłowej. W obu przypadkach skrzydło otwiera się na zewnątrz, dlatego niezbędne będzie zachowanie bezpiecznej odległości. Jeśli zatem zamontujemy np. drzwi skrzydłowe przy zbyt krótkim podjeździe, otwierająca się brama może uszkodzić samochód.
Najlepszą alternatywą będą w takim przypadku bramy segmentowe czy rolowane.
Brama garażowa – z napędem czy bez?
Na to pytanie możemy sobie odpowiedzieć już po zakupie bramy, ponieważ napęd można zainstalować w każdej chwili. Zdecydowanie lepiej jednak pomyśleć o tym odpowiednio wcześniej. Już podczas prac wykończeniowych w garażu możemy poprowadzić w stropie instalację elektryczną, przez co nie będzie potrzeby późniejszej przebudowy.
Drzwi garażowe otwierane i zamykane automatycznie to niezrównany komfort. Nie musimy wychodzić z auta na deszcz czy śnieg, zamiast tego możemy obsługiwać bramę za pomocą pilota. Obecnie każdy system elektryczny posiada indywidualny kod szyfrowania, co gwarantuje bezpieczeństwo. By zapewnić sobie maksymalną ochronę, wraz z zakupem napędu do bramy dobrze wyposażyć się w mechanizm zabezpieczający przed podważeniem skrzydła. Równie przydatny może się okazać prosty zamek antywłamaniowy.
Termoizolacyjność bramy garażowej
Jedną z najistotniejszych kwestii w wyborze bramy garażowej jest jej ocieplenie – szczególnie jeśli garaż jest bezpośrednio połączony z naszym domem. Jeśli zdecydujemy się na zakup nieocieplonego skrzydła, to każdego roku, zwłaszcza w trakcie chłodniejszych miesięcy, będziemy tracić ogromne ilości ciepła. Co za tym idzie konieczne będzie dokupowanie opału, a to wiąże się z dużymi kosztami.
Nie decydujmy się na bramę ocieploną wyłącznie styropianem, który nie pełni dobrych funkcji termoizolacyjnych. Najlepiej kupić model ocieplony dodatkowo pianką poliuretanową.
Artykuł przygotowany przez firmę Dopler produkującą bramy rolowane i segmentowe zarówno garażowe jak i przemysłowe, rolety zewnętrzne w każdym dostępnym systemie.