Jak uszczelnić płytki na tarasie bez konieczności ich zrywania?

Jak uszczelnić płytki na tarasie

Płytki ceramiczne na tarasie są w szczególny sposób narażone na działanie intensywnych opadów oraz wahania temperatur, które mogą przyczyniać się do powstawania w nich uszkodzeń. Zastanawiasz się, jak uszczelnić płytki na tarasie bez ich skuwania? Poznaj kilka sposobów na hydroizolację kafelek na balkonie i tarasie.

Uszczelnianie płytek na tarasie membraną poliuretanową

Zwykle słabym elementem konstrukcji tarasu są fugi między płytkami, pod które dostaje się woda. Może to prowadzić do jej zamarzania w okresie zimowym, a w konsekwencji pękania i odpadania kafelek. Prawidłowo przeprowadzone uszczelnianie płytek na tarasie jest rozwiązaniem, które może zapobiec ich przeciekaniu i rozwojowi pleśni.

Jeśli szukasz sprawdzonego sposobu na hydroizolację tarasu bez konieczności zrywania kafelek, to dobry pomysł stanowi pokrycie ich specjalną membraną na bazie żywicy poliuretanowej. Powłoka ta jest prosta w aplikacji i dosyć szybko wysycha. Dużą jej zaletę stanowi to, że jest bezbarwna, więc nie zmienia wyglądu płytek i bez problemu można ją wyczyścić. Uszczelnienie przeciekającego tarasu membraną poliuretanową podnosi jego odporność na działanie warunków atmosferycznych.

Konserwacja płytek na tarasie zaprawą izolującą

Kiedy zastanawiasz się, jak uszczelnić taras z płytek, aby zapobiec jego uszkodzeniu, możesz użyć specjalnej zaprawy izolującej. W składzie tego preparatu znajdują się minerały i polimery zapewniające skuteczną ochronę przed zatrzymywaniem wilgoci. Rozprowadzenie zaprawy izolującej na tarasie lub balkonie usprawnia odprowadzanie wody, co niweluje ryzyko jej zamarzania w okresie zimowym.

Dobrym rozwiązaniem jest nałożenie dwóch warstw preparatu, aby uzyskać wyższy poziom ochrony. Po wyschnięciu utworzona powłoka staje się sztywna i dobrze zabezpiecza podłogę przed niekorzystnymi warunkami. Ta metoda uszczelniania płytek sprawdza się zwłaszcza w przypadku tarasów zlokalizowanych na parterze. Dużą zaletą tego typu produktu stanowi możliwość jego aplikacji na wilgotne kafelki.

Hydroizolacja na taras z zaprawy elastycznej

Kolejnym sposobem na uszczelnienie przeciekających płytek na tarasie bez konieczności ich zrywania jest zastosowanie elastycznej zaprawy. Przygotowuje się ją z cementu i polimeru, które po nałożeniu na powierzchnię posadzki, tworzą powłokę umożliwiającą odparowywanie wody i zapobiegającą jej absorbowaniu. Zatem jeśli chcesz wiedzieć, jak uszczelnić płytki na balkonie lub tarasie, możesz sięgnąć po tę metodę konserwacyjną, aby utrzymać posadzkę w dobrej kondycji przez lata.

Należy pamiętać o dokładnym oczyszczeniu kafelek z pyłów i innych zabrudzeń przed nałożeniem preparatów uszczelniających. W ten sposób naniesiona powłoka szybciej wniknie w ich strukturę i prawidłowo je zabezpieczy. Jak jeszcze można uszczelnić przeciekający taras bez konieczności skuwania płytek? Podziel się swoimi propozycjami na hydroizolację kafelek w komentarzu pod artykułem.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

zielone ogrody na balkon i taras

Zielone ogrody na balkonie i tarasie: przewodnik do stworzenia własnej zielonej przestrzeni

Tworzenie zielonych ogrodów na balkonie i tarasie to doskonały sposób na wprowadzenie przyrody do miejskiej przestrzeni. Zielone ogrody na balkon i taras pozwalają cieszyć się pięknem roślin, nawet jeśli nie dysponujemy dużą przestrzenią. W tym artykule omówimy podstawy tworzenia zielonych ogrodów na balkonie i tarasie, wybór odpowiednich roślin, pielęgnację oraz aranżację przestrzeni.