DeboweTarasy.pl

Jak pozbyć się pleśni ze ścian?

Pleśń w mieszkaniu nie tylko negatywnie wpływa na zdrowie mieszkańców, ale jednocześnie może zmniejszyć wytrzymałość ścian. Oprócz tego w ogromnym stopniu obniża estetykę pomieszczenia. Przyczyną wykwitów jest najczęściej długo utrzymującą się wilgoć, z którą mogą poradzić sobie osuszacze.

Pleśń zazwyczaj pojawia się w okresie jesienno-zimowym. Jej obecność może być też związana z niewłaściwą cyrkulacją powietrza lub przedostawaniem się wody do środka, np. z powodu nieszczelnego dachu. Jak można poradzić sobie z taką sytuacją?

Dlatego pozbycie się pleśni jest tak ważne?

Niestety jednym z największych problemów jest to, że pleśń przez długi czas może być niewidoczna. Jeśli pomieszczenie jest rzadko wietrzone, warunki do jej rozwoju są bardzo dobre. Wykwity często pojawiają się pod tapetą lub za szafą, więc domownicy nie są świadomi jej obecności.

Wyraźnym sygnałem świadczącym o problemie jest jednak zapach stęchlizny, który panuje w pomieszczeniu. Warto pamiętać, że jeśli odkryjemy pleśń na ścianie, konieczne jest natychmiastowe podjęcie działań, bowiem grzyb negatywnie wpływa na układ oddechowy człowieka. Mogą też pojawić się zmiany skórne, objawy alergii oraz problemy na tle układu nerwowego.

Sposoby na usunięcie pleśni ze ścian

Pierwszym krokiem jest zawsze zlokalizowanie przyczyny, czyli źródła zawilgocenia. W przeciwnym wypadku pleśń będzie regularnie powracać. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, która zajmie się analizą wszystkich pomieszczeń. Po zlokalizowaniu źródła, można dopasować konkretną metodę działania. Kolejnym krok to usunięcie nadmiaru wilgoci znajdującej się w powietrzu.

Do tego celu wykorzystuje się osuszacze. Gdy ściany są już suche, można przystąpić do wyczyszczenia powierzchni. Niestety, w bardzo zaawansowanych przypadkach konieczne może być skucie tynku. Ściany czyści się za pomocą szczotki z twardym włosiem i wody. Po wyschnięciu, aplikuje się środek grzybobójczy. Preparat należy pozostawić na kilkanaście godzin. Dopiero wtedy można zacząć tynkowanie.

Oceń artykuł
[Suma: 2 Średnia: 5]
Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Czym są siłowniki, czyli o popularności siłowników gazowych

Istnieją różne rodzaje narzędzi, mogące ułatwiać codzienne życie i pracę. Jednym z nich są siłowniki – niewielkie urządzenia, pozwalające podnosić, opuszczać i przeciwważyć różnego rodzaju ciężary. Jaki rodzaj siłowników jest najpopularniejszy? Czy siłowniki mogą być używane do okien? Zastanówmy się zatem, jakie rodzaje siłowników są dostępne na rynku. Jaki rodzaj siłowników jest najpopularniejszy? Na rynku […]

Idealna firanka do kuchni, czyli jaka?

Kuchnia to specyficzne pomieszczenie w całym domu. Spędzamy w niej dużo czasu nie tylko na przygotowywaniu i spożywaniu wspólnych posiłków, ale nierzadko również na długich, rodzinnych dyskusjach. Jej wystrój powinien być zatem przytulny, pozytywnie nastrajający do podejmowania trudnych tematów. Duży udział w budowaniu tego klimatu odgrywają firanki do kuchni. Łączące funkcjonalność z estetyką staną się […]