Jak pozbyć się pleśni ze ścian?

Pleśń w mieszkaniu nie tylko negatywnie wpływa na zdrowie mieszkańców, ale jednocześnie może zmniejszyć wytrzymałość ścian. Oprócz tego w ogromnym stopniu obniża estetykę pomieszczenia. Przyczyną wykwitów jest najczęściej długo utrzymującą się wilgoć, z którą mogą poradzić sobie osuszacze.

Pleśń zazwyczaj pojawia się w okresie jesienno-zimowym. Jej obecność może być też związana z niewłaściwą cyrkulacją powietrza lub przedostawaniem się wody do środka, np. z powodu nieszczelnego dachu. Jak można poradzić sobie z taką sytuacją?

Dlatego pozbycie się pleśni jest tak ważne?

Niestety jednym z największych problemów jest to, że pleśń przez długi czas może być niewidoczna. Jeśli pomieszczenie jest rzadko wietrzone, warunki do jej rozwoju są bardzo dobre. Wykwity często pojawiają się pod tapetą lub za szafą, więc domownicy nie są świadomi jej obecności.

Wyraźnym sygnałem świadczącym o problemie jest jednak zapach stęchlizny, który panuje w pomieszczeniu. Warto pamiętać, że jeśli odkryjemy pleśń na ścianie, konieczne jest natychmiastowe podjęcie działań, bowiem grzyb negatywnie wpływa na układ oddechowy człowieka. Mogą też pojawić się zmiany skórne, objawy alergii oraz problemy na tle układu nerwowego.

Sposoby na usunięcie pleśni ze ścian

Pierwszym krokiem jest zawsze zlokalizowanie przyczyny, czyli źródła zawilgocenia. W przeciwnym wypadku pleśń będzie regularnie powracać. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, która zajmie się analizą wszystkich pomieszczeń. Po zlokalizowaniu źródła, można dopasować konkretną metodę działania. Kolejnym krok to usunięcie nadmiaru wilgoci znajdującej się w powietrzu.

Do tego celu wykorzystuje się osuszacze. Gdy ściany są już suche, można przystąpić do wyczyszczenia powierzchni. Niestety, w bardzo zaawansowanych przypadkach konieczne może być skucie tynku. Ściany czyści się za pomocą szczotki z twardym włosiem i wody. Po wyschnięciu, aplikuje się środek grzybobójczy. Preparat należy pozostawić na kilkanaście godzin. Dopiero wtedy można zacząć tynkowanie.

Oceń artykuł
[Suma: 2 Średnia: 5]
Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Kondycja rynku magazynów w Polsce i prognozy w związku z pandemią

Rynek nieruchomości magazynowych prężnie rozwijał się w 2019 r. Według raportów Savills na koniec 2019 r. znacząco zwiększyły się zasoby nowoczesnych powierzchni magazynowych i wyniosły 18,5 mln m kw. Duży wpływ na to miał silny rozwój tego rynku w największych ośrodkach. Ciągle wiele inwestycji deweloperskich prowadzonych jest w Warszawie, na Górnym Śląski, w Krakowie, we […]

Ile płacimy za prąd w firmie – jak ograniczyć koszty?

Koszty prowadzenia firmy są wysokie. Związane jest to zarówno z dużymi podatkami, jak i rosnącymi kosztami podstawowych mediów. Zwłaszcza prądu. Nie ma bowiem znaczenia, jak dziedziną zajmuje się nasza firma, z pewnością zużywa prąd. Dlatego szukanie oszczędności zaczyn się najczęściej od najbardziej oczywistych kwestii. Ile rzeczywiście kosztuje prąd dla firm i czy da się te […]