Jak pozbyć się pleśni ze ścian?

Pleśń w mieszkaniu nie tylko negatywnie wpływa na zdrowie mieszkańców, ale jednocześnie może zmniejszyć wytrzymałość ścian. Oprócz tego w ogromnym stopniu obniża estetykę pomieszczenia. Przyczyną wykwitów jest najczęściej długo utrzymującą się wilgoć, z którą mogą poradzić sobie osuszacze.

Pleśń zazwyczaj pojawia się w okresie jesienno-zimowym. Jej obecność może być też związana z niewłaściwą cyrkulacją powietrza lub przedostawaniem się wody do środka, np. z powodu nieszczelnego dachu. Jak można poradzić sobie z taką sytuacją?

Dlatego pozbycie się pleśni jest tak ważne?

Niestety jednym z największych problemów jest to, że pleśń przez długi czas może być niewidoczna. Jeśli pomieszczenie jest rzadko wietrzone, warunki do jej rozwoju są bardzo dobre. Wykwity często pojawiają się pod tapetą lub za szafą, więc domownicy nie są świadomi jej obecności.

Wyraźnym sygnałem świadczącym o problemie jest jednak zapach stęchlizny, który panuje w pomieszczeniu. Warto pamiętać, że jeśli odkryjemy pleśń na ścianie, konieczne jest natychmiastowe podjęcie działań, bowiem grzyb negatywnie wpływa na układ oddechowy człowieka. Mogą też pojawić się zmiany skórne, objawy alergii oraz problemy na tle układu nerwowego.

Sposoby na usunięcie pleśni ze ścian

Pierwszym krokiem jest zawsze zlokalizowanie przyczyny, czyli źródła zawilgocenia. W przeciwnym wypadku pleśń będzie regularnie powracać. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, która zajmie się analizą wszystkich pomieszczeń. Po zlokalizowaniu źródła, można dopasować konkretną metodę działania. Kolejnym krok to usunięcie nadmiaru wilgoci znajdującej się w powietrzu.

Do tego celu wykorzystuje się osuszacze. Gdy ściany są już suche, można przystąpić do wyczyszczenia powierzchni. Niestety, w bardzo zaawansowanych przypadkach konieczne może być skucie tynku. Ściany czyści się za pomocą szczotki z twardym włosiem i wody. Po wyschnięciu, aplikuje się środek grzybobójczy. Preparat należy pozostawić na kilkanaście godzin. Dopiero wtedy można zacząć tynkowanie.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Posadzka z mikrocementu czy z betonu polerowanego – najlepsze porównanie

Posadzka, element wydawałoby się najmniej istotny z punktu widzenia całości prac włożonych w budowę. Jednak właśnie posadzka jest pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy. Proszę wyobrazić sobie pomieszczenie, choćby najlepiej wykończone, w którym pośrodku leżałyby zwały gruzu, czy choćby popękane płyty cementu. Tak więc dla miłośników dostojnej surowości dylematem jest nie to, jaka ma […]

Jak przygotować kuchnie na święta Poznaj 10 rzeczy, których nie może zabraknąć w Twoim domu!

Święta to czas spotkań z rodziną, ale też wytężony okres dla wszystkich, którzy pieką w kuchni. Na te kilka dni bądź tygodni kuchnia zamienia się w wielką, małą cukiernię, produkującą co rusz to nowe wypieki, ciastka czy pierniki. W takich chwilach wszystkie przyrządy kuchenne przechodzą swoisty egzamin wytrzymałości oraz przydatności. Sprawdź, jak możesz wyposażyć swoją […]