Jak dobrze wiercić w betonie?

Beton to jeden z najbardziej popularnych materiałów budowlanych, charakteryzujących się wysoką wytrzymałością i długowiecznością. Nic więc dziwnego, że wykorzystuje się od wielu lat. Niejednokrotnie podczas prac zachodzi potrzeba wywiercenia w nim otworów. Niestety większość wiertarek nie zawsze jest w stanie poradzić sobie z tym zadaniem. Nawet wiertarki udarowe mogą mieć problem z wywierceniem otworu o dużej średnicy. Dodatkowo sprawa się komplikuje gdy mamy do czynienia z jeszcze wytrzymalszym żelbetonem. Jak przygotować się do pracy w tak twardym materiale?

Wiercenie w betonie – podstawowe informacje

Na początku należy sprawdzić, czy w miejscu wiercenia nie przechodzą przewody elektryczne bądź rury. Warto pamiętać, że im twardszy materiał, tym obroty powinny być niższe. Dobrym wyborem jest użycie młotowiertarki, charakteryzującej się wysoką mocą.

  • Przed rozpoczęciem wiercenia należy zadać o zasady BHP. Trzeba włożyć rękawice ochronne, kask, okulary, a także specjalną odzież.
  • Wiercenie w betonie można zacząć bez aktywnej funkcji udaru. W momencie gdy wyczuwamy opór, wówczas należy ją włączyć.

Niezwykle ważny jest również dobór wiertła. Należy używać wyłącznie modeli przeznaczonych do pracy w betonie. Dużą popularnością cieszą się m.in. wiertła cechujące się podwójnym ostrzem. Ich kształt powoduje pękanie betonu, dzięki czemu wiercenie jest znacznie szybsze. W przypadku betonu zbrojonego, wykorzystuje się wiertła z poczwórnym ostrzem, które są w stanie przewiercić się przez pręt. Warto pamiętać, że jeśli zauważymy jakiekolwiek oznaki zużycia wiertła, trzeba bezwzględnie wymienić je na nowe.

Co jeszcze warto wiedzieć o wierceniu w betonie?

Na rynku można znaleźć ogromny wybór wierteł przeznaczonych do wiercenia w betonie, jednak należy unikać najtańszych. Niejednokrotnie ich jakość wykonania pozostawia wiele do życzenia. W przypadku szczególnie twardego betonu lub konieczności wywiercenia otworu charakteryzującego się dużą średnicą, wykorzystuje się profesjonalne wiertnice diamentowe. Ich koszt zakupu jest stosunkowo wysoki, dlatego wiele osób decyduje się na skorzystanie z firmy oferującej takie usługi. Przy pomocy profesjonalnych wiertnic można wykonać otwór o średnicy nawet 700 mm. Co więcej, odwierty mogą być wykonywane pod dowolnym kątem, w zależności od potrzeb i wymagań zleceniodawcy. Tak duże otwory są przeznaczone m.in. do instalacji wodno-kanalizacyjnych czy wentylacji. Bez względu na to jak twardy jest materiał, wiertnice diamentowe z pewnością sobie z nim poradzą.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy DIAMENT-BUD z Rzeszowa.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Ile trwa budowa domu z drewna?

Bez względu na to, czy budujemy dom z drewna, czy murowany, zawsze chcemy, aby inwestycja ta została jak najszybciej zrealizowana. W końcu kto by chciał długo czekać na wymarzony dom. Ci, którzy budują dom z drewna zastanawiają się, ile czasu to potrwa. Mówi się, że niedługo, ale ile konkretnie? Jak szybko buduje się domy z drewna? […]

Hydromonitoring – zastosowanie

Hydromonitoring to czyszczenie wodą pod wysokim ciśnieniem powierzchni i materiałów bez tworzenia się pyłu. To skuteczna, przyjazna dla środowiska metoda czyszczenia wszelkich problematycznych powierzchni. Strumień wody pozwala usunąć z powierzchni zanieczyszczenia o dowolnym charakterze. Za pomocą tej metody można skutecznie usunąć: farbę, rdzę, smary konserwujące, pleśń, powłoki malarskie, żywicę itp.