Izolacje natryskowe pianą PUR – skuteczna termoizolacja budynków

Izolacje natryskowe pianą poliuretanową to świetny sposób na ocieplenie obiektu – budynku mieszkalnego lub przemysłowego, garażu, hali fabrycznej lub magazynowej czy nawet infrastruktury wodociągowej albo ciepłowniczej. Dzieje się tak ze względu na unikalne właściwości piany PUR – materiału efektywnego, lekkiego i przede wszystkim bardzo wytrzymałego.

Izolacje natryskowe pianą PUR – ocieplenie najwyższej jakości

Izolacje natryskowe PUR powstają – w bardzo dużym uproszczeniu – poprzez spienienie mieszaniny poliolowych żywic oraz izocyjanianowego utwardzacza. Regulując ilość poszczególnych składników oraz dodatków, a także dokonując drobnych zmian w procesie wytwarzania piany, można wpływać na kształt i strukturę pęcherzyków tworzących ten materiał. A tym samym na jego właściwości. W praktyce oznacza to, że pęcherzyki mogą przyjąć strukturę otwartą lub zamkniętą, tworząc tym samym pianę otwartokomórkową lub zamkniętokomórkową. Przyjrzyjmy się bliżej obydwu wyżej wspomnianym pianom na przykładzie produktów marki Purios.

Piana otwartokomórkowa

Materiał o strukturze przypominającej gąbkę. Zdecydowanie mniej od niej elastyczny, jednakże nie całkowicie sztywny – piana otwartokomórkowa delikatnie odkształca się pod wpływem naprężeń, na przykład spowodowanych rozszerzalnością termiczną nagrzanej blachy dachowej. Dzięki temu nie pęka i nie pogarsza swoich właściwości.

A te są bardzo interesujące. Piana otwartokomórkowa Purios jest odporna na ogień, paroprzepuszczalna, lekka i bardzo trwała. Odpowiednio zaaplikowana, może spełniać swoją rolę nawet przez kilkadziesiąt lat. Jej lambda, w zależności od rodzaju, zamyka się w przedziale 0,033 – 0,039 W/(m·K). Używa się jej przede wszystkim do wewnętrznej izolacji pomieszczeń, ze szczególnym uwzględnieniem poddaszy, ścian szkieletowych czy termoizolacji międzykrokwiowej.

Piana zamkniętokomórkowa

Materiał termoizolacyjny przypominający swoją strukturą tworzywo sztuczne składające się z drobnych, zamkniętych pęcherzyków powietrza. Cięższy od piany otwartokomórkowej, ale jednocześnie zdecydowanie bardziej sztywny i odporny na ściskanie. Idealny w trudnych warunkach – nie bez powodu pianą zamkniętokomórkową izoluje się ławy, stopy, ściany oraz płyty fundamentowe, płaskie dachy, ściany zewnętrzne, stropy oraz podłogi czy obiekty przemysłowe. Materiał ten jest również odporny na korozję biologiczną oraz obecność wody. Poza tym ma doskonałe właściwości termoizolacyjne – lambda w przedziale od 0,020 do 0,022 W/(m·K) zdecydowanie robi wrażenie.

Pozostałe zalety izolacji natryskowej pianą PUR Purios

Oczywiście izolacja natryskowa pianą poliuretanową Purios posiada mnóstwo dodatkowych zalet.

  • Warstwa termoizolatora jest jednorodna. Nie ma w niej spoin czy przerw technologicznych, co zapobiega powstawaniu mostków termicznych.
  • Piana jest bardzo przyczepna, poza tym po aplikacji szybko zwiększa swoją objętość, wypełniając wszystkie nierówności czy szczeliny występującej w ocieplanej powierzchni. To również zapobiega pojawianiu się mostków termicznych.
  • Po wyschnięciu piana nie wydziela żadnych szkodliwych substancji, a dodatkowo nie pochłania wilgoci. Dzięki temu nie jest środowiskiem, w którym rozwinie się pleśń czy pojawią się bakterie.
  • Piana poliuretanowa dodatkowo wygłusza konstrukcję budowlaną.
  • Izolacja natryskowa pianą PUR Purios przebiega bardzo sprawnie. Ocieplenie dachu czy stropu w ciągu jednego dnia nie stanowi w tym przypadku żadnego problemu, ponieważ doświadczona ekipa jest w stanie zaizolować w tym czasie ponad 200 mkw. powierzchni.

Sprawdzonych i doświadczonych specjalistów, którzy wykonają dla Ciebie izolację natryskową budynku mieszkalnego lub obiektu przemysłowego, znajdziesz na stronie Purios.com.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Podstawowe elektronarzędzia w każdym domowym warsztacie

Każdy domowy warsztat nie może obyć się bez podstawowych elektronarzędzi. Elektronarzędzia pomagają nam sprawnym i bezpiecznym wykonaniu prac związanych z remontem, majsterkowaniem lub pracą z drewnem. W przeszłości wszystkie prace musiały być wykonywane narzędziami ręcznymi, teraz jednak, w okresie bardzo dynamicznego rozwoju technologicznego grzechem byłoby nie wspomagać się ich elektronicznymi odpowiednikami. Poniżej zaprezentowane są najważniejsze […]

Wzmacniacze operacyjne

Wzmacniacz operacyjny to inaczej wzmacniacz różnicowy prądu stałego. Cechą charakterystyczną tych urządzeń jest duże różnicowe wzmocnienie napięciowe. Wzmacniacze operacyjne są przeznaczonego do pracy z zewnętrznymi obwodami zwrotnymi, stąd ich alternatywna nazwa – wzmacniacze ze sprzężeniem zwrotnym. Podstawy działania wzmacniaczy operacyjnych Wzmacniacz operacyjny jest urządzeniem stosowanym w każdym układzie elektronicznym i elektrycznym, w którym istotne jest […]