Hydroizolacja balkonu i tarasu – jak zabezpieczyć je przed nadmierną wilgocią?

Balkony i tarasy to miejsca, które ze względu na swe położenie są najbardziej narażone na niekorzystne oddziaływanie deszczu, śniegu, gradu. Najpopularniejszymi materiałami, wykorzystywanymi do zabudowania podłoża balkonu są płytki ceramiczne. Układane zazwyczaj na całej dostępnej powierzchni, mają za zadanie stworzyć szczelną i zwartą warstwę ochronną. Warto jednak pamiętać, że samo naklejenie płytek nie zapewnia wystarczającej ochrony – mechaniczne zabezpieczenie podłoża należy wzmocnić hydroizolacją przed wilgocią i wodą.

Dlaczego prawidłowa hydroizolacja balkonu jest bardzo ważna?

Ze względu na swoje przeznaczenie, balkony i tarasy nie należą do najbardziej narażonych na wahania temperatury, opady, czynniki zewnętrzne (np. chodzenie w obuwiu) przestrzeni. Są jednak pozbawione dodatkowej ochrony, wynikającej z obecności ścian i okien. Wyeliminowanie potencjalnych problemów związanych z nadmiarem wilgoci wymaga podjęcia kilku czynności. Przykładem takiego działania jest m.in. ułożenie płyt na podłożu z zachowaniem delikatnego pochylenia. Zabieg ten sprawi, że woda nagromadzona w trakcie opadów spłynie z balkonu, zamiast gromadzić się na jego powierzchni.
Z jakimi konsekwencjami należy liczyć się w przypadku tarasów i balkonów pozbawionych hydroizolacji? Obecność wilgoci może przyczynić się nie tylko do odpadania płyt podłogowych, lecz również do pęknięć na powierzchni płyty betonowej. Zjawisko to występuje częściej w przypadku balkonów usytuowanych na południu – różnica oddziałujących na balkon temperatur może wynosić nawet 70 stopni w skali roku (ok. 50°C w lecie, ok. -20°C w zimie). Niektóre warunki pogodowe, takie jak słoneczny dzień w zimie, mogą sprawić, że płytka ulegnie nagrzaniu nawet przy ujemnych temperaturach otoczenia. Niedokładnie osadzona płytka może wówczas odkleić się, a nowo powstała szczelina umożliwi wniknięcie wody w głąb podłoża.
Hydroizolacja balkonu jawi się wówczas jako najskuteczniejsze rozwiązanie problemu z wrażliwym na zamarzanie i zawilgocenie balkonem. Nie należy bagatelizować również negatywnego wpływu wilgoci na samo zbrojenie betonowej płyty, które może zacząć ulegać korozji. Cykle zamarzania i rozmarzania wody mogą doprowadzić do kruszenia i popękania betonu, co negatywnie przełoży się na estetykę balkonu i jego żywotność.

Hydroizolacja balkonu z wykorzystaniem odpowiednich materiałów

Aby przeprowadzana hydroizolacja tarasu i balkonu wypełniała całkowicie powierzone jej zadanie, należy zastosować odpowiedni system uszczelniający, taki jak Kerakoll Aquastop Flex. Produkt ten to elastyczna powłoka wodoszczelna, składająca się z dwóch składników: proszku (24 kg) oraz cieczy (8 kg). Dwuskładnikowy system uszczelniający działa dwukierunkowo, powstrzymując skutek działania deszczu od zewnątrz budynku, ale też wilgocenia ścian od wewnątrz. (tzw. dodatnie i ujemne parcie wody). Może być stosowany zarówno do uszczelniania konstrukcji betonowych, jak i podłoży niechłonnych.

Czym charakteryzuje się Kerakoll Aquastop Flex?

Przy pomocy Kerakoll Aquastop Flex można uszczelnić także inne narażone na wilgoć powierzchnie takie jak kabiny prysznicowe, balkony, tarasy i baseny. Co więcej, proces ten można przeprowadzić zarówno przed samym ułożeniem płytek na czystej powierzchni, jak i z pominięciem rozbiórki poprzedniej warstwy. Kerakoll Aquastop Flex charakteryzuje się również wysoką elastycznością, dzięki czemu bez trudu sprawdzi się na dużym i małym balkonie bądź tarasie.
Hydroizolacja balkonu to zagadnienie, którego nie należy bagatelizować. Postępująca degradacja płytek bądź betonu może spowodować konieczność przeprowadzenia kosztownego remontu. Wydatków takich można uniknąć stosując sprawdzone produkty, takie jak Kerakoll Aquastop Flex, dzięki któremu balkon zachowa swój oryginalny stan na długie lata. Więcej informacji, a także produktów z kategorii hydroizolacje i uszczelniacze, znajdą Państwo na stronie: https://www.milabud.pl/pl/c/Hydroizolacje-i-uszczelniacze/98

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Ochrona przed upałami w ogrodzie. Wybieramy parasole

Upał w ogrodzie wcale nie musi być powodem do spędzania czasu w domu, w klimatyzowanym pomieszczeniu. Świetnym rozwiązaniem jest zakup parasola ogrodowego, który zapewni ochronę przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Jaki parasol wybrać i na co zwrócić uwagę? Jakie są najważniejsze cechy dobrego parasola ogrodowego? Parasol ogrodowy ma za zadanie efektywnie chronić przed promieniowaniem słonecznym i […]

Jak wybrać dywan na balkon i co warto wiedzieć przed zakupem?

Polacy stosują dywany na balkonach coraz chętniej, jednak cały czas nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że muszą się one fundamentalnie różnić od tych dywanów, które stosujemy w naszych domach czy mieszkaniach. Na co więc warto zwrócić uwagę, gdy planujemy zakup dywanu na balkon? Odporność na światło i warunki atmosferyczne Główną cechą, którą muszą […]