Wbrew pozorom zakup wina musującego nie jest prosty i łatwy. Na półkach można znaleźć przecież takie wynalazki, jak „napoje na bazie wina” i będą one w sekcji win i innych alkoholi.
Sztuka kupienia dobrej pozycji z karty win, jest prawie tak trudna, jak wyprodukowanie wina w winnicy.
Znajdź sklep
Niezależnie od rodzaju, dobre wino możemy kupić nawet w markecie. Jedyne co musimy pamiętać, to aby dokładnie czytać etykietę. Kto z nas nie kupił „szampana”, a na etykiecie znalazł napis „Napój winny na bazie wina”? To właśnie podstawowy, który popełniamy kupując wina musujące. Dlatego ważne: czytajmy etykiety!
Zaufaj ekspertom
Jeśli nie znamy się na tyle na winach, aby wybrać odpowiednie wino, możemy skorzystać z pomocy ekspertów, którzy dobiorą odpowiednią pozycję z karty win. W doborze odpowiedniego wina, występuję wiele czynników, które decydują o smaku, rodzaju oraz pochodzeniu. Warto znaleźć w swojej okolicy sklep winiarski, który oferuje wina musujące w wielu odsłonach, z wielu krajów i z różnych szczepów winorośli. Często można spotkać tam specjalne wydarzenia organizowane dla koneserów wina, ale także dla tych, którzy dopiero uczą się winnych smaków. Można więc udać się na degustacje oraz wieczory o winie.
Sprawdź pochodzenie
Wino pochodzące z RPA, zakorkowane, a nie na metalową zakrętkę ma większe ryzyko wystąpienia choroby korka, niż to zamknięte inaczej. Można więc wyszczególnić kilka wytycznych, przez które należy sprawdzać pochodzenie wina, oto one:
- Kraj wyprodukowania,
- Kraj zbiorów szczepów winogron,
- Kraj zabutelkowania wina,
- Sposób zamknięcia – korek czy zakrętka,
- Pochodzenie korka,
To najbardziej podstawowe wytyczne, które bezwzględnie należy wziąć pod uwagę, kupując wino w sklepie.
A może szampan?
Dlaczego wino musujące, a nie szampan? Najważniejsza kwestia to fakt, że pojęcia wino musujące oraz szampan, to nie są synonimy. Nie używamy ich naprzemiennie, ponieważ są to dwa różne trunku. Wino musujące to napój, który powstaje z winogron oraz jest uszlachetniany dodatkową fermentacją w butelkach lub poza lub sztucznie dodawany jest dwutlenek węgla.
Natomiast szampanem nazwać możemy napój tylko i wyłącznie gdy:
- Jest wyprodukowany w Szampanii, czyli najsłynniejszym regionie północno – wschodniej Francji,
- Do jest wytworzenia użyty został szczep chardonnay, pinot noir i pinot meunier.
- Przeszedł proces podwójnej fermentacji, nie jest sztucznie nasycany dwutlenkiem węgla. Druga fermentacja, to dojrzewanie wina już w butelkach.