DeboweTarasy.pl

Dlaczego warto posadzić i jak dbać o lilie ogrodowe?

Lilie to jedne z najpiękniejszych kwiatów, jakie możesz umieścić w swoim ogródku. Do niedawna były one bardzo zapomnianym gatunkiem, ludzie rzadko decydowali się na sadzenie ich we własnych ogródkach. Na szczęście moda na nie wraca i można je coraz częściej dostrzec w przeróżnych miejscach. Lilie są tak pięknymi kwiatami, że niezwykle trudno jest wybrać tę jedną – ulubioną, dlatego warto pomyśleć o stworzeniu z nich kompozycji lub kolekcjonować różne odmiany i kolory. Jak je sadzić oraz w jaki sposób pielęgnować? Sprawdź!

Lilie ogrodowe mają niezwykle piękne kwiaty, można przebierać w barwach, a ich odmian jest tyle, że trudno je zliczyć. Nie jeden kolekcjoner ma kłopot z klasyfikacją tych niezwykłych roślin. Wyboru zazwyczaj możesz dokonać na podstawie fotografii zamieszczonych na stronie, z której zamawiasz te rośliny, dzięki czemu możesz dokładnie zaplanować wystrój Twojego ogrodu.

Wymagania lilii

Lilie są kwiatami, które kwitną w okresie od czerwca do sierpnia. Mają opinię trudnych w uprawie, jednak efekt, jaki uzyskasz, zdecydowanie wynagrodzi Ci podjęty trud. Pielęgnacja tego gatunku kwiatów, może nie należy do najłatwiejszych, jednak wystarczy znać kilka podstawowych zasad, które sprawią, że te rośliny nie przysporzą Ci wielu zmartwień, oto one:

  • pamiętaj aby sadzić je w miejscu, gdzie gleba jest żyzna przepuszczalna i przewiewna oraz zawsze wilgotna
  • miejsce powinno być nasłonecznione, ale z dostępem do odrobiny cienia
  • warto sadzić je na lekkich wzniesieniach, po to by woda opadowa mogła swobodnie odpływać

Sadzenie i wykopywanie cebulek

Najlepszym okresem na sadzenie lilii jest przełom września i października. Wyjątkiem są odmiany, które kwitną później, bo można je sadzić również wiosną. Przed tym zabiegiem należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu gleby. Po pierwsze usunąć chwasty, następnie spulchnić i na koniec wymieszać z kompostem, dosyć głęboko, bo aż na około 40 cm. Później musisz już tylko odczekać 2-3 tygodnie i możesz zabierać się za sadzenie. To jak powinno się umieszczać w ziemi te kwiaty, w dużej mierze zależy od gleby, jeśli jest zwięzła, można to zrobić trochę płycej, jeśli bardziej piaszczysta, musisz włożyć cebulkę głębiej. Głębokość sadzenia zależy również od wielkości danej cebulki, powinna ona być taka sama jak jej obwód. Wykopywać cebulki powinieneś na początku września i od razu później zakop je w nowym miejscu lub przechowaj do wiosny. Pamiętaj, że muszą być one trzymane w odpowiedniej temperaturze – około 2 stopni Celsjusza.

Pielęgnacja lilii

Warto wiedzieć, że kwiaty te lubią wilgoć, ale nie należy z nią przesadzać. Nie lubią także zalewania, więc podlewając je, upewnij się, że woda trafia bezpośrednio na glebę, a nie na liście. Trzeba pamiętać także o nawożeniu, aby roślina zdrowo i pięknie kwitła, powinieneś użyć nawozu wieloskładnikowego. Nawozić należy je dwa razy w roku, tuż przed i zaraz po kwitnieniu. O teren naokoło lilii trzeba dbać przez cały rok, upewniając się, że nie ma wokół nich chwastów, które zakłóciłyby prawidłowy rozwój kwiatów. Rośliny te są wyjątkowo wrażliwe na temperaturę, dlatego zawsze powinieneś dbać o ich odpowiednie okrycie.

Stosując wszystkie powyższe zalecenia, hodowla tych kwiatów nie będzie dla Ciebie kłopotem, a efekty warte są każdej ilości wysiłku.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Agregaty prądotwórcze – poznaj ich zalety

Dobrej klasy generatory prądu to aktualnie jedne z najbardziej potrzebnych sprzętów w dowolnego rodzaju zakładach, fabrykach czy przedsiębiorstwach. Niewielkie agregaty prądotwórcze sprawdzą się także w przypadku niewielkich firm remontowo-budowlanych. Dlaczego są tak niezbędne? Sprawdź najważniejsze zalety i korzyści wynikające z posiadania agregatów prądotwórczych. Kiedy generatory prądu są szczególnie przydatne? Zalety agregatów prądotwórczych Kiedy generatory prądu […]

Trawa – co sprawi, że będzie piękna i estetyczna?

O uzyskaniu pięknego i intensywnie zielonego trawnika należy pomyśleć już na etapie jego tworzenia. Odpowiednie przygotowania, wysiew i pielęgnacja mają ogromne znaczenie dla jego wyglądu. Warto wiedzieć, od czego zacząć, jakie narzędzia ułatwią pracę oraz jakie preparaty warto zastosować w poszczególnych etapach, by trawnik osiągnął w przyszłości niezwykle walory estetyczne. Oczyszczenie i przygotowanie podłoża to […]