Taras to doskonałe uzupełnienie każdego domu jednorodzinnego – miejsce, w którym wypijemy poranną kawę i odpoczniemy po ciężkim dniu pracy, a w weekend urządzimy grilla. Zalet tego rozwiązania jest znacznie więcej, jednak równie dużo jest pytań, które pojawiają się w głowie przed rozpoczęciem prac. Jednym z nich jest – z jakiego materiału zrobić taras? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, nowoczesne budownictwo dostarcza bowiem wielu możliwości. Dostępne są tarasy między innymi z drewna, kostki brukowej oraz z betonu. Dlaczego to ostatnie rozwiązanie jest najkorzystniejsze?
Wytrzymałość i praktyczność – beton na tarasie
Sklepowe półki marketów budowlanych uginają się pod ciężarem różnego rodzaju betonów na taras. Produkt ten jest chętnie stosowany przez właścicieli domów jednorodzinnych. Skąd taka popularność tego rozwiązania?
Polacy przykładają ogromną uwagę do otoczenia swoich domów, nic więc dziwnego, że tak chętnie wybierają beton na taras. Materiał ten cechuje się dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, a także dobrze reaguje na zmieniające się warunki pogodowe. Tego samego nie można powiedzieć o innych materiałach, które często stosowane są zamiennie.
Wyłożenie na tarasie drewna lub paneli to ryzyko utraty przez nich koloru i blasku na skutek opadów deszczu, a także pod wpływem padających promieni słonecznych. Kostka brukowa i płytki są mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne, przez co często pękają lub wyszczerbiają się – wówczas taras prezentuje się mało okazale. Betonowe podłoże jest mrozo- i wodnoodporne, dzięki czemu nie ulega zniszczeniu nawet w skrajnych warunkach pogodowych.
Beton na tarasie to także ogromna praktyczność. Wylewka odpowiedniej mieszanki to gwarancja stabilnego i równego podłoża, które może samodzielnie stanowić podłoże tarasu lub być podstawą do dalszej budowy. Na wylewce betonowej bez trudu można ułożyć drewniane deski lub płytki.
Beton na tarasie polubi również nasz portfel
Mieszanki betonowe cenione są w budownictwie nie tylko ze względu na swoje parametry, ale również ze względu na atrakcyjną cenę. Beton na tarasie to rozwiązanie bardzo ekonomiczne, zarówno w momencie wylewki posadzki, jak i w procesie eksploatacji. Taka powierzchnia nie wymaga dodatkowej impregnacji, a do utrzymania jej w czystości nie potrzeba specjalistycznych środków.
Sporo pieniędzy można zaoszczędzić również na samej robociźnie – wylewka betonowa na tarasie nie jest specjalnie skomplikowanym zadaniem, dlatego bez trudu można ją zrobić samodzielnie. Nie wymaga to zakupu specjalistycznego sprzętu, który potrzebny jest w przypadku innych powierzchni.
Polecamy beton budowlany Górażdże
Estetyczne walory betonu na tarasie
Wbrew pozorom, beton na tarasie nie musi wyglądać mało estetycznie. Stosowane obecnie materiały pozwalają uzyskać atrakcyjny wygląd betonowej wylewki, na przykład przez zmianę jej koloru. Można bez trudu dopasować powierzchnię do otoczenia. Taki betonowy taras będzie doskonale komponował się z drewnianymi meblami oraz zielenią kwiatów i roślin.