Czym się kierować przy kupnie lampy stołowej?

Oświetlenie odgrywa dużą rolę w każdym budynku. To od niego zależy czy dane miejsce będzie praktyczne, bezpieczne, a nawet przytulne. Ten ostatni aspekt możesz uzyskać dzięki lampom stołowym. Ich oferta jest przeróżna i niejednokrotnie przyprawia o zawrót głowy. Zastanawiasz się, jak wybrać najlepszą? Czym warto kierować się przy kupnie lampy stołowej? Zerknij niżej, a znajdziesz odpowiedź na te pytania.

Styl lampy stołowej a jej przeznaczenie

Pierwszym i najważniejszym czynnikiem, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę, jest styl lampy. Ma to znaczenie, ponieważ nie każdy model będzie równie dobrym wyborem do salonu, jak i dziecięcej sypialni. Rozejrzyj się po wnętrzu, do którego planujesz zakupić lampę stołową – jakie kolory dominują? Aranżacja jest nowoczesna, glamour czy może awangardowa? Jest to niezwykle ważne, jeśli chcesz, by Twoja nowa lampa stanowiła praktyczny dodatek, a nie element kompletnie do niczego niepasujący.

Materiał, z jakiego wykonana jest lampa

Decydując się na dany styl lampy, warto zdawać sobie sprawę z tego, że najczęściej wiąże się to z określonym materiałem, z jakiego będzie ona wykonana. To zaś może wpływać na jakość lampy, jej stabilność, odporność na zarysowania czy sam ciężar. W sprzedaży spotkasz się z lampami stołowymi wykonanymi m.in. z metalu, ceramiki oraz tkaniny, a także nietypowymi z cementu bądź żywicy. Zależnie od wykorzystanego materiału, będą się one cechować również innym wykończeniem – np. w macie, chromie lub niklu.

Lampy stołowe o kloszu w kształcie walca bądź stożka na delikatnej podstawce doskonale sprawdzą się w przestrzeni o klasycznym stylu. Tradycyjna biel, delikatny beż czy pasująca do wszystkiego czerń to kolory lamp z tkaniny, po jakie warto sięgać w takich wnętrzach. Tu sprawdzi się także ceramika z pięknymi zdobieniami. W nowocześnie urządzonym mieszkaniu nie powinno zabraknąć minimalistycznej lampy z metalu o geometrycznych kształtach, w odcieniach złota, srebra i klasycznej bieli z czernią. Taka przestrzeń będzie współgrała również z lampami stołowymi z nietypowego, surowego cementu.

Typ światła w lampie stołowej

Zdaje się, że najważniejszym aspektem w wyborze lampy stołowej jest typ światła, jaki nam daje. Klasyczne czy może ledowe? Jeśli ma ona stanowić wyłącznie dodatek, który co jakiś czas będzie tworzył klimatyczny nastrój w sypialni bądź salonie, wybierz model o niskiej ilości Kelwinów. Jeżeli jednak szukasz lampy stołowej, przy której będziesz pracował lub czytał, postaw na ich sporą ilość. Zastanów się także nad liczbą źródeł światła. Wbrew pozorom lampa nie musi cechować się wyłącznie jedną żarówką. Ilość źródeł światła może wynosić dwie, cztery, a nawet dwanaście – wszystko zależy od tego, czego potrzebujesz i na jaki design się zdecydujesz.

Co jeszcze wziąć pod uwagę wybierając lampę stołową?

Styl, kolor i światło lampy stołowej już wybrane. Czy jest jeszcze coś, co warto przemyśleć? Zdecydowanie tak! Na przykład fason trzonka – klasyczny, podłużny, a może jednak kwadratowy lub bardzo nietypowy, różnorodnie formowany? Ważna jest także klasa energetyczna, ponieważ to ona będzie decydowała o wysokości Twoich rachunków, oraz oczywiście cena danej lampy, która może wahać się od kilkudziesięciu do kilku tysięcy złotych.

Klasyczna czy może jednak nowoczesna – po którą sięgniesz? Rozważ wszystkie powyższe aspekty i wybierz lampę stołową, która najlepiej sprawdzi się w Twoim wnętrzu.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Przedszkole domowe – jak dostosować toaletę do potrzeb dzieci?

Ostatnio bardzo popularne stało się tworzenie przedszkoli domowych. Zapotrzebowanie rynku na przedszkola jest coraz większe, a placówki państwowe nie są w stanie przyjąć wszystkich dzieci. Jednak, aby otworzyć domowe przedszkole trzeba spełnić szereg warunków. Oczywiście ważne jest merytoryczne przygotowanie do wykonywanej pracy, a więc kwalifikacje pedagogiczne, ale równie istotne jest zapewnienie odpowiednich warunków. Przede wszystkim […]

Czym ogrzewać pomieszczenia użytkowe?

Niewielu z nas posiada ogrzewane garaże, strychy, poddasza czy piwnice. Tymczasem raz na jakiś okres trzeba wykonać tam jakąś pracę, choćby naprawić samochód w garażu albo załatać przeciekający dach od strony strychu. O ile w okresie letnim takie czynności nie są niczym problematycznym, ponieważ temperatura jest wysoka, to już zimą trudno mówić o komforcie. Sprawdzamy […]