Co to jest telemetria?

Nieuczciwego dozorcę złapiesz na gorącym uczynku, na odległość sprawdzisz zdalnie stan licznika prądu, szybko poprawisz pracę firmy – wszystko dzięki telemetrii. Usługi telemetryczne stają się coraz bardziej popularne.

Co to jest telemetria?

Telemetria oznacza zdalny odczyt pomiarów. Może dotyczyć całego ekosystemu, który obejmuje różne urządzenia telemetryczne (jak m.in. moduły pamięci czy czujniki), a także obsługujący je system operacyjny. Dodatkowo może też obejmować serwer, na którym system ten jest zainstalowany. 

Najkrócej rzecz ujmując, jest to specjalna sieć, która łączy wybrane urządzenia, pozwala zdalnie zbierać z nich dane i przesłać je do centralnej jednostki. Może działać w układzie lokalnym lub centralnym. Można go zastosować zarówno w domu czy w biurze, jak i w grupie obiektów będących w różnych lokalizacjach. Dzięki temu można kontrolować zużycie energii elektrycznej w dużych obiektach, m.in. w sieciach handlowych czy węzłach światłowodowych. 

Zdalny pomiar zużycia prądu

Sieć telemetryczna pozwala monitorować różne rzeczy, oferuje imponujące możliwości. Jakie są zastosowania telemetrii? Jednym z najpopularniejszych zastosowań jest zdalny odczyt licznika prądu. Jednak system kontroli zużycia energii elektrycznej to tylko jedna z funkcjonalności. Można na bieżąco sprawdzać również inne parametry, np. napięcie prądu, wilgotność, temperaturę lub poziom oświetlenia. 

Do systemu można włączyć dodatkowo również przetworniki pomiarowe i ściągać informacje np. o ilości cykli pracy maszyny lub czasie pracy, a także wybrane urządzenia telemetryczne, jak liczniki ciepła czy wody. 

Dane, które system zbierze, następnie będą prezentowane w bardzo przystępny sposób jako strona www. Dzięki temu można generować wykresy i tabele lub przygotowywać prezentacje pomocne w analizowaniu informacji.

Czy budowa sieci telemetrycznej jest skomplikowana? 

Stworzenie funkcjonującej telemetrii w oparciu o dostępne na rynku rozwiązania jest proste. Nie trzeba mieć szerokiej wiedzy i wyjątkowych zdolności czy umiejętności. Na przykład  rozwiązania oferującej usługi telemetryczne polskiej firmy F&F Filipowski są oparte na standardowych sieciach i protokołach przesyłu danych i rozwiązaniach znanych w branży elektroinstalacyjnej. 

Szczegółowo o zastosowaniu i korzyściach telemetrii możesz przeczytać więcej tutaj: https://laczynasnapiecie.pl/blog/co-to-jest-telemetria 

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Na co zwrócić uwagę przy zakupie pilarki stołowej?

Pilarka stołowa to narzędzie, które znajduje zastosowanie zarówno w użytku profesjonalnym, jak i amatorskim. Poszczególne modele w zależności od swoich parametrów lepiej sprawdzą się przy innych zadaniach, dlatego warto wiedzieć, na jakie aspekty pilarki stołowej zwrócić uwagę, dokonując jej zakupu. Weź pod uwagę przeznaczenie urządzenia Pierwszą rzeczą, jaką należy wziąć pod uwagę przed zakupem pilarki […]

Praca zdalna – odpowiednia aranżacja miejsca pracy w domu

W dobie trwającej pandemii okazuje się, że coraz więcej osób musi przestawiać się na pracę zdalną. Tym samym pojawia się pytanie jak ją zorganizować, by nie doszło do zaburzenia pomiędzy życiem prywatnym a życiem zawodowym. To właśnie niebezpieczeństwo, które będzie dotyczyć wszystkich osób, które pracują z domu. Trzeba więc postawić jasne granice i jednocześnie zastanowić […]