Czerwiec w ogrodzie – co należy zrobić?

Czerwiec w ogrodzie to miesiąc szybkiego wzrostu roślin. I choć wydawać by się mogło, że jeszcze niedawno cieszyliśmy się pierwszymi oznakami budzenia się przyrody to warto zdać sobie sprawę, że wiosna praktycznie dobiegła już końca. Każdy z nas pragnie cieszyć się upragnionym latem, zasłużonym urlopem i zbliżającymi się wakacjami. Jednak nie zapominajmy o naszych ogrodach i doglądaniu roślin. W końcu to one sprawiają, że odpoczynek na świeżym powietrzu jest o wiele przyjemniejszy. Jakie prace w ogrodzie powinieneś wykonać w czerwcu? Oto nasze sprawdzone rady.

Czerwiec – intensywny miesiąc w ogrodzie

Szósty miesiąc w kalendarzu, jakim jest czerwiec to z reguły dość pogodnych 30 dni. Oczywiście podczas niego zdarzają się dni deszczowe, ale w przypadku jego braku należy pamiętać o regularnym podlewaniu ogrodu. Przedstawiamy wszystkie niezbędne prace do wykonania w tym pięknym miesiącu.

Porządki po wiośnie

Jeśli należysz do osób, których ogród kwitł już na wiosnę to właśnie teraz jest przed Tobą etap wielkich porządków. Śmiało możesz wykopać rośliny cebulowe kwitnące w marcu lub kwietniu, których liście już uschły.

Sadzenie ostatnich roślin

Warto wiedzieć, że początek czerwca jest czasem odpowiednim na wysadzenie do gruntu sadzonek roślin wrażliwych na chłodne dni. Oczywiście najlepiej zrobić to w drugiej połowie maja, ale jeśli przegapiłeś ten moment to pierwsze dni czerwca są do tego idealne.

Systematyczne podlewanie

Do tej czynności najlepiej zabrać się wczesnym rankiem lub wieczorem. Pamiętaj także o nawożeniu kwiatów sezonowych uprawianych w pojemnikach (takich jak pelargonie, czy surfinie), a także bylin, krzewów i trawnika. Naszą radą jest to, aby nie moczyć przy tym liści – strumień wody kieruj bezpośrednio pod roślinę.

Bieżące porządki

W czerwcu, po przekwitnięciu przycinamy także gatunki kwitnących krzewów i bylin. Warto usunąć także ich przekwitnięte kwiatostany.

Na ratunek różanecznikom

Jeśli jeszcze nie wyłamałeś zaschniętych kwiatów różaneczników (najlepiej zrobić to w maju) to zrób to teraz. Dzięki temu nie dopuścisz do zawiązania się nasion.

Żywopłoty liściaste

W tym miesiącu możesz zająć się przycięciem i formowaniem żywopłotów z krzewów liściastych. Jeśli posiadasz zielone rzeźby to także możesz je uporządkować.

Nowa roślinność doniczkowa

Czerwiec to doskonały czas na sadzenie nowych okazów bylin, drzew i krzewów uprawianych w donicach. Pamiętaj, aby nie kupować roślin z gołym korzeniem!

Byliny na następny raz

Te byliny, które zakończyły już kwitnienie podziel i rozmnóż. Należą do nich:

  • barwinek,
  • rojniki,
  • pierwiosnki,
  • czy funkie.

Regularne odchwaszczanie

Pamiętaj o regularnym odchwaszczaniu rabat z roślinami ozdobnymi, a także podłoża pod żywopłotami.

Co z tym bluszczem?

Bluszcz w czerwcu należy rozmnożyć odcinając i ukorzeniając fragmenty pędów.

Pielęgnowanie i obserwacja

Bardzo ważna jest kontrola roślinności pod kątem chorób i grożącym ich szkodników. Jednak, gdy będzie już za późno to zastosuj ekologiczne środki ochrony roślin. Gdy to nie pomoże to sięgnij po środki chemiczne.

Piękny czerwiec w ogrodzie

Jak widzisz prac ogrodowych w czerwcu jest naprawdę dużo. Warto odpowiednio wcześniej się do nich przygotować. Nasz artykuł na pewno Ci w tym pomoże.

Producent pojemników plastikowych Bekuplast

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Parkiet zamiast wszechobecnych paneli?

Podłoga to jeden z ważniejszych elementów wykończenia w domu. To od doboru odpowiednich materiałów oraz jej wykonania zależy późniejsza wygoda użytkowania. Ponadto dobrze wykonana i dobrana do stylu wnętrza podłoga sprawia, że całość prezentuje się genialnie. Biorąc wszystkie te wskazówki pod uwagę, wiele osób decyduje się na parkiet. Jedni już posiadają i są zadowoleni, inni […]

Jak powstaje beton komórkowy?

Beton komórkowy, zwykle występujący w postaci bloczków, skutecznie konkuruje z innymi materiałami murowymi. Wykonawcy doceniają, że umożliwia on szybkie wznoszenie przegród, ułatwia prowadzenie precyzyjnych prac murarskich, a także, z uwagi na korzystne wartości współczynnika przewodzenia ciepła, sprzyja osiąganiu jak najwyższej energooszczędności budynków. Jak powstają bloczki z betonu komórkowego? Z czego produkowany jest beton komórkowy? Zaledwie […]