Wchodzisz do pomieszczenia. Naciskasz przycisk i… staje się jasność. Włączniki światła bywają tak organicznie zrośnięte ze strukturą domu, że często zupełnie o nich zapominamy.
Warto jednak pochylić się nad tymi niby niewielkimi przedmiotami, o kluczowym jednak znaczeniu dla komfortu codziennego życia. Jakie zazwyczaj rozwiązania wybieramy? A jakie powinniśmy zastosować w naszych modnych wnętrzach? O tym opowiemy poniżej.
Plastikowa rzeczywistość włączników światła
Zazwyczaj, gdy mówimy o włączniku światła, przed oczami wyobraźni pojawia się standardowe urządzenie, jedno lub dwuprzyciskowe, wykonane z białego plastiku. Nie jest ani estetyczne, ani specjalnie ciekawe – po prostu daje nam dostęp do oświetlenia w poszczególnych pomieszczeniach.
Standardowe, powszechnie dostępne, białe włączniki są zrobione z tworzywa sztucznego niskiej jakości. Materiał bywa nietrwały, łatwo pęka, a przy tym odbarwia się pod wpływem promieni słonecznych. Czy w czasach gdy wyposażenie wnętrz jest dopracowywane w najdrobniejszych nawet detalach, jesteśmy skazani na tylko ten jeden model włączników?
Wszystkie oblicza nowoczesnych włączników światła
Obecnie, włączniki mogą przybierać różne formy. Nawet produkty z tworzywa sztucznego, są dostępne w szeregu kolorów i wzorów. Oprócz nich można również znaleźć modele z ramkami z bardziej eleganckich materiałów, jak szkło, metal lub drewno. Zdarzają się nawet egzemplarze z betonu, o chropowatej, przestrzennej fakturze.
Skrajne zróżnicowanie włączników pozwala na dobranie ich w sposób perfekcyjny do każdej, modnej stylizacji. Do wnętrz nowoczesnych lub industrialnych warto wybrać modele z metalu lub betonu. W pięknych i luksusowych pomieszczeniach art déco, zdecydowanie lepiej sprawdzają się produkty z gładkiego i połyskującego szkła.
Nawet jeśli montujemy włączniki plastikowe, zadbajmy o to, żeby pasowały kolorem i fakturą do całej powierzchni ściany. Mogą się w nią wtapiać lub przybierać kontrastowy kolor, tworząc nietuzinkową i intrygującą dekorację.
Nie tylko włącznik, czyli co zyskujemy dzięki nowoczesnym technologiom?
Coraz częściej przy włącznikach pojawiają się dodatkowe funkcjonalności, które znacząco ułatwiają codzienne życie. Jedną z podstawowych jest oczywiście czujnik ruchu. Dzięki niemu, możemy zarządzać domowym oświetleniem w sposób zdecydowanie bardziej racjonalny i oszczędny. Czujnik włącza światło w pomieszczeniu, gdy wykryje ruch. Podobnie, gdy przez dłuższą chwilę nie odnotuje naszej obecności, wtedy wyłącza wszystkie niepotrzebne w danej chwili lampy.
Tego typu zabieg pomaga znacząco ograniczyć zużycie energii elektrycznej, a co za tym idzie również wysokość domowych rachunków za prąd.
Miłośnicy ultranowoczesnych rozwiązań mogą z kolei zamontować dotykowe panele szklane, zamiast tradycyjnych włączników. Produkty tego typu oferuje na przykład sklep elektryczny Gajwer.pl, w którym znajdziemy wysokiej klasy akcesoria nie tylko dla domowej instalacji oświetleniowej.
Jakie są zalety paneli? Przede wszystkim można z ich pomocą zarządzać większą ilością obwodów elektrycznych, nawet jeśli znajdują się w różnych pomieszczeniach. Dodatkowo, otrzymujemy mobilną kontrolę oświetlenia – odbywa się ona za pośrednictwem specjalnego pilota lub aplikacji na smartfona. Możemy włączać i wyłączać poszczególne lampy, regulować jasność oraz budować sceny świetlne w pomieszczeniach. A to wszystko dzięki eleganckiemu kawałkowi szkła, który na dodatek dekoruje naszą ścianę.
***
Nowoczesne włączniki światła są eleganckie i przykuwają uwagę. Nareszcie zostały dostrzeżone przez projektantów domowego wyposażenia, a także dekoratorów wnętrz, którzy starają się uczynić z włączników akcesorium, które perfekcyjnie łączy funkcjonalność z najwyższym możliwym walorem dekoracyjnym. Spróbujmy zatem dokonać stylowych zmian w naszych domach – zacznijmy od włączników!