Cięcie drewna piłą łańcuchową

Przygotowanie drewna na opał nie należy do najprostszych czynności. Mając do przerobienia duże ilości belek, gałęzi i pni, można ułatwić sobie pracę korzystając z piły łańcuchowej. Jak pociąć drewno szybko i bezpiecznie?

Pozyskanie i obróbka drewna

Jeśli w naszym domu kominek nie służy wyłącznie do ozdoby i ma za zadanie zapewnić ciepło w całym budynku, musimy liczyć się z koniecznością pozyskania opału. Możemy zrobić to na dwa sposoby – kupując gotowe, pocięte drewno lub zdobycie i obrobienie go samodzielnie. Pierwsza opcja wiąże się z bardzo wysokimi kosztami, które niejednokrotnie sprawiają, że ta forma ogrzewania przestaje być opłacalna.

W drugim przypadku możemy pozyskać drwa metodą samowyrobu lub kupując metrowe pnie od nadleśnictwa, które następnie potniemy na mniejsze kawałki. Ta opcja jest przeciętnie dwa razy droższa, dlatego skupimy się na najbardziej ekonomicznym rozwiązaniu – samodzielnym pozyskaniu opału.

Ta kwestia jest ściśle określona przez przepisy – nie możemy pozyskiwać drewna na własną rękę, z pominięciem obowiązującego prawa. Aby zdobyć pozwolenie, należy udać się do nadleśnictwa i dowiedzieć się, jakie zasady regulują samodzielne pozyskanie drewna, oraz w jakim rejonie lasu możemy pracować piłą łańcuchową.

Bezpieczeństwo – jak prawidłowo używać piły łańcuchowej?

Bez względu na to, czy ścinamy drzewo, czy tniemy metrowe pieńki na mniejsze części – zasady bezpieczeństwa są podobne. Nie należy wykonywać pracy w pojedynkę, a także pilnować odpowiedniej postawy i docisku piły do drewna. Łańcuch do piły powinien być poprowadzony tak, by przedłużenie linii cięcia nie przebiegało przez nasze ciało. Piła powinna być trzymana oburącz i nie należy podnosić jej powyżej linii barków.

Bardzo jest ważny również ekwipunek – to nie tylko odzież ochronna taka jak kask, ochronniki słuchu, okulary, buty, rękawice czy kombinezon, ale także kozioł, który zapewni stabilność ciętym kawałkom drewna. W czasie cięcia należy uważać na ostre szarpnięcia piły w momencie zetknięcia się z powierzchnią oraz odbicia, miecz prowadzący jest ustawiony pod nieodpowiednim kątem. Każda z takich sytuacji stwarza potencjalne ryzyko dla nas samych i osób w pobliżu.

Części do piły – co warto mieć w zanadrzu?

Często zdarza się, że rzeczy psują się w momencie, gdy najbardziej ich potrzebujemy. Ciężko wyobrazić sobie sytuację, gdy na początku obróbki drewna zepsuje nam się piła i będziemy zmuszeni zakończyć prace.

W piłach łańcuchowych najbardziej eksploatowanymi elementami są części tnące – łańcuch, zębatka i ostrze do pilarki. Te części zużywają się w szybkim tempie i mogą ulec uszkodzeniu w wyniku zbyt mocnego lub za słabego napięcia piły, zbytniego pochylenia do tyłu płaszczyzny tnącej czy za malej wysokości ogranicznika zagłębiania.

Częstym usterkom ulega również prowadnica, w wyniku słabego napięcia przez dłuższy okres czasu. W takim wypadku rozwiązaniem jest jedynie regularne napinania piły, a jeśli prowadnica już uległa uszkodzeniu – wymiana części na nową.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Mieszkanie od dewelopera – co oznacza stan deweloperski?

Na polskim rynku najczęściej sprzedają się mieszania nowe w stanie deweloperskim. Co jednak dokładnie kryje się pod tym terminem? Podczas gdy w krajach zachodniej Europy oraz w Stanach Zjednoczonych największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania wykończone „pod klucz”, w Polsce deweloper sprzedaje najwięcej nieruchomości w stanie deweloperskim. Stan deweloperski – co to jest? W przepisach nie […]

Innowacyjne komory chłodnicze do gastronomii – charakterystyka

Komory chłodnicze to zamknięte pomieszczenia otoczone przestrzeniami o dużej izolacyjności cieplnej. Zapewniają odpowiednią temperaturę i wilgotność. Głównie wykorzystuje się je w gastronomii i przemyśle spożywczym, ale również znajdują swoje zastosowanie w logistyce, przemyśle laboratoryjnym czy w szeroko pojętej produkcji. Do czego służą komory chłodnicze w gastronomii? Chłodnie gastronomiczne (zob. https://iguana.pl/oferta-komory-chlodnicze/) służą do przechowywania żywności w […]