Ciepło do domu, chłód za próg, czyli kilka słów o energooszczędnych drzwiach wejściowych

Energooszczędność to niezwykle popularne słowo. W tematyce budowy domu wymienia się je jednym tchem z materiałami budowlanymi do wznoszenia przegród zewnętrznych, systemem grzewczym czy stolarką okienną. I słusznie, w końcu od tych elementów w głównej mierze zależy korzystny bilans cieplny budynku. Ale czy jest to pełna lista rozwiązań, na których powinniśmy koncentrować naszą uwagę w kontekście energooszczędności domu? Otóż nie! Warto przyjrzeć się także drzwiom wejściowym zewnętrznym.

Technologia produkcji materiałów budowlanych bardzo zmieniła się w ostatnich latach. Kiedyś, w trakcie wyborów poszczególnych elementów, inwestorów stawiano przed trudnym wyborem: funkcjonalność albo wzornictwo. Dziś, za sprawą niemal nieograniczonych możliwości materiałowych oraz technologicznych, oferowanie konsumentom rozwiązań zarówno praktycznych, jak i efektownych wizualnie jest nie tylko możliwe, ale – z punktu widzenia oczekiwań odbiorców – staje się koniecznością. To dlatego drzwi zewnętrzne energooszczędne są już niemal standardem wyposażenia domu. Oto kilka przykładów.

Drzwi wejściowe zewnętrzne – nowe trendy, nowe potrzeby

W temacie aranżacji strefy wejściowej architektura domów jednorodzinnych jeszcze do niedawna była jednomyślna – przedsionek musi być! Teraz, za sprawą zmieniających się trendów i popularności nowoczesnej architektury coraz częściej odchodzi się od tego rozwiązania. Ale taki krok, choć niezwykle ciekawy z punktu widzenia wizualnego, stawia przed architektem niełatwe zadanie – wybór drzwi zewnętrznych energooszczędnych, które swoimi parametrami (współczynnik Uw nie powinien przekraczać 1,0W/m2K) będą wpisywały się w nowe warunki techniczne dla budynków. Pomieszczenie, potocznie zwane wiatrołapem, tworzyło do tej pory swojego rodzaju śluzę, która ograniczała niepożądany napływ zimnego powietrza do wnętrza w okresie zimowym, a dwie pary drzwi skutecznie chroniły dom przed wychłodzeniem. Taka sytuacja zmusiła producentów stolarki drzwiowej do opracowania technologii wpisującej się w wymagania domów energooszczędnych, a nawet pasywnych. I znakomicie im się to udało.

Drzwi aluminiowe – styl, wytrzymałość i energooszczędność

Jednym z najchętniej wykorzystywanych przed architektów materiałów jest w ostatnim czasie aluminium. Jego potencjał dostrzegli także producenci drzwi wejściowych zewnętrznych. Brak odpowiednich izolatorów jeszcze do niedawna budził obawy o parametry termiczne oraz bilans energetyczny budynku, w którym zamontowano drzwi frontowe wykonane z aluminium. Jednak rozwój technologii pozwolił wypracować rozwiązanie – to innowacyjne wkłady termiczne, które są wsuwane między przekładki i dookoła szyby – jeśli z takim modelem mamy do czynienia. Przykładem są drzwi zewnętrzne energooszczędne AluSTAR firmy OknoPlus. W tym modelu, nakładkowe panele zostały wykonane z aluminiowej blachy: zewnętrznej o grubości 3 mm oraz wewnętrznej – 2 mm, która została wypełniona pianką izolacyjną PU (G-60 kg/m³). Ponadto, od strony zewnętrznej – między blachą a pianką – wykorzystuje się gumę dylatacyjną o grubości 4 mm. Takie rozwiązanie pozwala osiągnąć wartość współczynnika przenikania ciepła od 0,57 W/m²K w przypadku drzwi pełnych oraz 0,89 W/m²K dla drzwi z pakietem szybowym. Jeśli dodamy do tego niemal dowolną kolorystykę z palety RAL oraz możliwość wykonania ozdobnych aplikacji ze szczotkowanej stali nierdzewnej lub udekorowania drzwi przyciągając uwagę frezowaniem lub szkleniem, otrzymujemy ciekawą alternatywę dla tradycyjnych drewnianych rozwiązań.

Czy szklane drzwi mogą być energooszczędne?

Odpowiedź jest prosta – zdecydowania tak! W tym przypadku producentom drzwi z pomocą przychodzą rozwiązania stosowane w stolarce okiennej. OknoPlus proponuje drzwi zewnętrzne energooszczędne z bezpiecznym pakietem szybowym, w którym szyba poddana jest procesowi piaskowania z pozostawieniem elementów przezroczystych. Jest to cenione przez architektów rozwiązanie, atrakcyjne zarówno pod względem wizualnym, jak i energooszczędnym – współczynnik Uw dla drzwi z pakietem 3-szybowym wynosi 1,0 W/m2K. Wybór drzwi zewnętrznych energooszczędnych z panelem szklanym daje ponadto szerokie możliwości aranżacyjne. Różnorodny przekrój modeli, kolorów, wzorów, aplikacji i dodatków pozwala idealnie dopasować wygląd skrzydeł do projektu domu. Możemy wybrać szyby o satynowym wykończeniu, refleksyjne, barwione w masie lub poddane procesowi piaskowania z pozostawieniem elementów przezroczystych. Dodają one drzwiom lekkości i oryginalności, nie zmniejszając jednocześnie ich walorów funkcjonalnych, w tym poziomu bezpieczeństwa. Tradycyjny klucz można połączyć z czytnikiem linii papilarnych, kluczem RiFD, pilotem, a nawet systemem Bluetooth, odpowiadając tym samym na zróżnicowane preferencje i przyzwyczajenia wszystkich domowników. Dzięki temu dostajemy propozycję drzwi na miarę XXI wieku!

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Właściwości pościeli bambusowej, o których nie miałeś pojęcia

Włókno bambusowe pojawia się coraz częściej w opisach tekstyliów. Zobaczymy go na pościelach, poduszkach, koszulkach, lekkich spodniach, a także na bieliźnie. Co sprawia, że ten materiał jest tak często poszukiwany? Czy tekstylia bambusowe mają właściwości, które wyróżniają je na tle innych popularnych materiałów, takich jak len lub bawełna? O tym w poniższym artykule. Zapraszamy do […]

6 pomysłów na prezent dla majsterkowicza

Domeną każdego prawdziwego majsterkowicza są jego narzędzia, których nigdy za mało. W przydomowych warsztatach i garażach zawsze znajdzie się miejsce na kilka dodatkowych sprzętów ratujących sytuację w przypadku nagłej awarii czy zepsucia się czegoś. Jeżeli zastanawiasz się, co sprawi radość osobie lubiącej naprawiać, przerabiać i tworzyć coś z niczego, podpowiadamy sześć najlepszych prezentów dla majsterkowiczów!