Badania termowizyjne – czym są i po co się je wykonuje?

Martwią cię wysokie rachunki za ogrzewanie? Być może przyczyną wcale nie są podwyżki cen gazu czy energii elektrycznej, lecz wadliwe wykonanie warstwy izolacyjnej. Jeśli w budynku występują tzw. mostki termiczne, cenne ciepło ucieka na zewnątrz – to naturalny proces fizyczny. Izolacja termiczna powinna temu zapobiegać, lecz nie spełni swojej funkcji, gdy będzie ułożona nieprawidłowo.

Najskuteczniejszą metodą weryfikacji stanu izolacji jest badanie przy użyciu kamery termowizyjnej. Na czym polega taki pomiar i czego możemy się dzięki niemu dowiedzieć? Wyjaśnienie znajdziesz poniżej.

Kamery termowizyjne: co to takiego?

Do wykonania pomiaru izolacji cieplnej niezbędne jest urządzenie zwane kamerą termowizyjną. Ma ono bardzo szerokie zastosowanie: używa się go nie tylko w budownictwie, lecz także w transporcie i przemyśle. Kamera pozwala na zarejestrowanie promieniowania podczerwonego emitowanego przez każdy obiekt o temperaturze wyższej od zera bezwzględnego. Ten typ promieniowania wytwarzany jest przez praktycznie wszystkie przedmioty znajdujące się wokół nas (a także przez nas samych). Taka technika pozwala na szczegółową ocenę strat ciepła w danym miejscu domu czy mieszkania. Pomiary termowizyjne najlepiej wykonywać zimą, gdy różnica temperatur na zewnątrz i wewnątrz jest największa – wówczas powstały termogram jest najczytelniejszy. Badaniu można poddać zarówno ściany zewnętrzne, jak i przegrody wewnętrzne. Wykonanie pełnego pomiaru zajmuje zazwyczaj kilka godzin (w zależności od powierzchni budynku). Pora nie ma tu większego znaczenia: termowizję można przeprowadzić tak w dzień, jak i w nocy.

Termogramy – co to takiego?

Zdjęcia wykonywane za pomocą kamery termowizyjnej noszą nazwę termogramów. Takie obrazy dostarczają nam bardzo dużo informacji na temat stanu izolacji: możemy np. dowiedzieć się czy wykonano ją poprawnie i jaka jest grubość ocieplenia w poszczególnych miejscach budynku.

Po co wykonuje się badania kamerą termowizyjną?

Badania termowizyjne służą do sprawdzania stanu i jakości izolacji cieplnej. Pomiar termowizyjny pozwala postawić dokładną diagnozę na temat szczelności poszczególnych elementów. Można go wykonywać zarówno przed oddaniem domu do użytkowania, jak i w trakcie termomodernizacji. Termowizja może być wykonywana np. do pomiaru szczelności budynku oraz w trakcie audytu energetycznego. Dobrze jest skorzystać z usług firmy zajmującej się pomiarami w podczerwieni także wtedy, kiedy zamierzamy zakupić dom na rynku wtórnym.

Kto zajmuje się wykonywaniem badań termowizyjnych?

Badanie termowizyjne wymaga odpowiedniej wiedzy i przygotowania, dlatego najlepiej zlecić je profesjonaliście. Coraz więcej firm ma w swojej ofercie usługi termowizyjne. Warto wybierać specjalistów posiadających certyfikaty w zakresie pomiarów w podczerwieni. Certyfikowanym termografistą jest Marek Kitliński z firmy TERMOCENT. Pamiętajmy, że badanie termowizyjne budynku to nie tylko wykonie pomiarów odpowiednim sprzętem, lecz także fachowa interpretacja jego wyników.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Drabiny drewniane – jakie są ich zalety?

Prędzej czy później w każdym gospodarstwie domowym zapadnie decyzja o kupnie porządnej drabiny, która posłuży długie lata i sprawdzi się nie tylko podczas typowych prac remontowych, ale także przy zadaniach zlokalizowanych na pewnej wysokości. Przed dokonaniem zakupu, zazwyczaj zastanawiamy się jakie cechy i właściwości powinien posiadać ten produkt, a obecnie, przy zwiększającej się świadomości ekologicznej, […]

Baumit Viva Park – gdzie teoria zderza się z praktyką

Nadmierny hałas, zanieczyszczenia czy niekorzystna temperatura to tylko niektóre czynniki, które uprzykrzają przebywanie w domowym zaciszu. Nie wszystkie z nich można wyeliminować. Ich szkodliwy wpływ można jednak ograniczyć, stosując odpowiednie materiały budowlane i wykończeniowe. Jak oddziałują one na nasz dom? Odpowiedzi na to pytanie dostarcza ośrodek badawczy Viva Park, stworzony przez firmę Baumit. Badania Viva […]