Zaprojektuj ogród – zadbaj o otoczenie swojego domu!

Ogród nie musi być przypadkową, chaotyczną przestrzenią. Jego zaprojektowanie pozwoli nam nie tylko doskonale wykorzystać przestrzeń, ale i dopasować rośliny do domu, aby jego otoczeniu było spójne i zachęcało gości do odwiedzenia nas. Jak można zaprojektować ogród? Doradzamy w poniższym artykule.

Projekt ogrodu – na co nam pozwala?

Zaplanowanie ogrodu i stworzenie jego projektu ma mnóstwo korzyści. Co możemy przez to osiągnąć?

  • Idealnie wykorzystamy przestrzeń w ogrodzie – znajdzie się miejsce zarówno na strefę wypoczynkową, ogródek warzywny czy kawałek na inne aktywności.
  • Prawidłowo dobierzemy rośliny – w zależności od stanowiska, stopnia nasłonecznienia, wystawienia na wiatr czy rodzaju podłoża.
  • Stworzymy spójną aranżację – ogród nie będzie już przypadkowymi roślinami rosnącymi obok siebie, a stanie się jednolity i mądrze wykorzystany.
  • Dopasujemy ogród do domu i jego wnętrza – jeśli zależy nam na tym, by ogród dobrze komponował się z elewacją domu lub by aranżacja wnętrz odpowiadała roślinności w ogrodzie, stworzenie projektu bardzo nam w tym pomoże!

Projekty ogrodów Poznań - Green Solutions

Styl ogrodu

Architektura krajobrazu, podobnie jak aranżacja wnętrz, również posługuje się stylami, czyli utrwalonymi sposobami urządzania i dobierania do siebie elementów. W przypadku projektowania ogrodów mamy do wyboru naprawdę wiele opcji.

Ogród skandynawski

Wyróżnia się surową roślinnością i minimalizmem. Raczej nie znajdziemy w nim wielu różnobarwnych roślin. Doskonale prezentują się w nim skalniaki, mchy, ozdobne trawy w różnych gatunkach, drzewa i krzewy iglaste, na przykład przycięte w geometryczne bryły. To coś dla fanów oszczędnej aranżacji, która daje wiele swobody. Rośliny w ogrodach skandynawskich zwykle nie są zbyt wymagające – poradzą sobie w różnych warunkach i nie będziemy musieli wykonywać przy nich wielu zabiegów pielęgnacyjnych.

Ogród angielski

Istna klasyka! Tajemniczy ogród, pełen dzikiej roślinności, jednak misternie zaplanowany. Ma przywodzić na myśl romantyczne parki, po których można wędrować i wciąż napotykać nowe miejsca. Ogród angielski pięknie prezentuje się tam, gdzie rosną już stare, rozłożyste drzewa. Możemy popuścić wodze fantazji i stworzyć tajemniczy, zielony zakątek rodem z baśni.

Ogród francuski

Rozwinął się w podobnym czasie co ogród angielski, jednak całkowicie się od niego różni. Posługuje się przede wszystkim bardzo dokładnie dobraną roślinnością, o konkretnych kształtach. Ogrody francuskie to fontannyrówno przycięte żywopłoty, kolorowe rabaty i idealnie przystrzyżony trawnik. Ten styl przywodzi na myśl pałacowe ogrody – jednak na własnym podwórku sprawdzi się równie dobrze! Więcej o stylu francuskim można przeczytać tu https://greensolutions.com.pl/ogrody-w-stylu-francuskim/.

Ogród wiejski

Jeśli zależy nam na warzywach prostu z grządki, owocowym sadzie i huśtawce pośród kwiatów – wiejski ogród będzie czymś idealnym dla nas. To obecnie dość silny trend, zakorzeniony jednak w historii i folklorze. Co w nim znajdziemy? Łąkędużo kwiatówkrzewy i drzewa owocowe, stary płot czy studnię. Chaos to jednak jedynie pozory – trzeba dysponować czasem i wiedzą, by poprawnie pielęgnować wszystkie rośliny w ogrodzie wiejskim.

Mała architektura

Nie tylko roślinność wpływa na to, jak prezentuje się ogród. Podczas projektowania dobrze jest zwrócić również uwagę na małą architekturę. Altanahuśtawkamiejsce na grilla czy nawet pomieszczenie gospodarcze – wszystko to ma znaczenie. W zależności od dobranych materiałów czy sposobów wykończenia możemy balansować między stylami projektowania ogrodu.

Planowanie ogrodu może okazać się świetną zabawą. Aby jednak mieć pewność, że nasze pomysły będą mogły być zrealizowane, dobrze skorzystać z pomocy specjalistów z dziedziny ogrodnictwa. Dzięki nim zaprojektujemy ogród tak, by nie tylko spełniał nasze oczekiwania, ale i dopasował się do warunków, jakie stwarza miejsce.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Stylowe dekoracje, o których warto pomyśleć w swoim mieszkaniu

Jeśli patrząc na swoje mieszkanie masz nieodparte wrażenie, że brakuje w nim „tego czegoś” to najwyższy czas abyś postawił na stylowe dekoracje, które nadadzą mu nietuzinkowego charakteru. Szlachetne materiały a także nietuzinkowe wzornictwo to coś czego potrzeba Twojemu wnętrzu. Wbrew pozorom nie muszą to być wcale drogie dodatki. Na odrobinę klasy i stylu stać bowiem […]

drewno w ogrodzie

Zalety i wady drewnianych konstrukcji w ogrodzie

Drewno od wieków jest jednym z najbardziej uniwersalnych materiałów budowlanych. Jego naturalność, estetyka i wszechstronność sprawiają, że jest chętnie wykorzystywane w różnych aspektach naszego życia. W ogrodzie drewniane konstrukcje stanowią nie tylko funkcjonalny element, ale także przynoszą ze sobą niepowtarzalny klimat. W tym artykule przyjrzymy się zaletom i wadom wykorzystania drewna w przestrzeni ogrodowej.