Standardowa wylewka czy bloczki betonowe – jak wykonać fundamenty?

Coraz więcej osób decyduje się na budowę domu, wszak ceny mieszkań nie należą do najniższych. Po wyborze projektu kluczowe znaczenie ma wybór odpowiednich materiałów i technik pracy, przy czym tutaj nie należy oszczędzać. W dzisiejszym poradniku zajmiemy się fundamentami, gdyż to one odpowiadają za solidność całej konstrukcji, a ponadto chronią przed osiadaniem gruntu. Zatem z czego najlepiej wykonać fundamenty? Czy lepiej postawić na tradycyjne – betonowe, a może wybrać bloki betonowe?

Dobry fundament – skrojony na miarę

Aby wybrać sposób fundamentowania bardzo ważne znaczenie mają warunki gruntowe. W tym przypadku można zdecydować się na badanie geotechniczne, gdyż w przypadku gruntów słabej jakości konieczne bywa zmienienie metody fundamentowania. Posadowienie domu musi być niezwykle precyzyjne, a sam fundament musi równo osiadać na gruncie, gdyż w innym przypadku może zwyczajnie dochodzić do pękania ścian.

Betonowe fundamenty – czy warto je wybrać?

Najczęściej fundamenty wykonuje się z betonu. Można wykorzystać klasę B15 bądź też B20. W przypadku, gdy obciążenia są duże należy stosować konstrukcje żelbetowe, które w tym przypadku są zbrojone. Jednak nie jest to koniecznością przy budowie małych domków jednorodzinnych. Następnie zależy wylać beton. W tym celu można zamówić tzw. gruszkę. Taki pojazd znacząco przyspieszy pracę. W tej metodzie konieczne jest deskowanie, które niestety do tanich nie należy, a jest w dodatku czasochłonne.

Bloki betonowe – nowoczesny sposób fundamentowania

Aby przyspieszyć czas realizacji pracy można także zdecydować się na wykonanie fundamentów używając do tego celu bloczków betonowych. W tym przypadku mieszankę betonową zastępują bloczki betonowe ważące 20-29 kg. Niewątpliwie ich zaletą jest niska nasiąkliwość. Ponadto betonowe bloki są mrozoodporne, a także wykazują dużą wytrzymałość na ściskanie czy uszkodzenia mechaniczne. Tutaj warto wiedzieć, że mają one bardzo uniwersalne zastosowanie. Otóż sprawdzą się do niemal każdych ścian fundamentowych. Jedną z ważniejszych ich zalet jest brak konieczności dodatkowego ocieplania ścian, gdyż wykazują one właściwości termoizolacyjne. Jednak trzeba tutaj pamiętać o jednej ważnej rzeczy, otóż konieczne jest chronienie i izolacja od wilgoci. Murowanie ścian z bloczków jest bardzo proste, choć mają one stosunkowo duże rozmiary, to w tym przypadku jest to zaleta, gdyż wszystkie prace postępują zdecydowanie szybciej. Kolejną zaletą jest fakt, że ściany z bloków betonowych są gotowe do izolowania, co znacząco przyspiesza czas budowy, gdyż nie ma konieczności czekania aż wyschną, co ma miejsce w przypadku wylewek betonowych.

A może szalunki z pustaków?

Do takich prac można również wykorzystać pustaki szalunkowe, gdzie w puste przestrzenie wlewa się mieszankę betonową. W przeciwieństwie do deskowania, nie ma konieczności ich demontażu. W tym przypadku można postawić na klasyczne pustaki z betonu albo keramzytobetonu. Te drugie są lżejsze, a jednocześnie wykazują świetną izolację termiczną.

Jakie fundamentowanie wybrać?

Jest wiele możliwości fundamentowania. Najbardziej klasyczne jest oczywiście wylewanie fundamentów z betonu. Jednak jest ono czasochłonne i wymaga szalunkowania. Trzeba również pamiętać, że izolowanie jest możliwe dopiero po wyschnięciu betonu, a to następuje po ponad tygodniu. Dlatego zdecydowanie lepszą opcją jest używanie bloczków betonowych, głównie dlatego, że praca jest zdecydowanie krótsza. Nie ma również konieczności czekania aż mieszanka wyschnie. Bloki betonowe wykazują również dużą odporność na ściskanie i uszkodzenia mechaniczne, jednak należy pamiętać o odpowiedniej izolacji podłoża, aby nie było nasiąknięte wodą. Również wytrzymałe są fundamenty, do których używa się pustaków.

Warto pamiętać, że na fundamentowaniu nie należy oszczędzać, gdyż wybieranie najtańszych materiałów nie dostosowanych do rodzaju podłoża może generować jeszcze większe koszty. Konsekwencją złego wyboru będzie pękanie ścian, a także zmniejszenie nośności budynku. Zatem warto zainwestować w możliwie najlepszą metodę.

 

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Wiertnica elektryczna

Wiertnica elektryczna – zastosowanie i budowa

Odwierty są nieodłącznym elementem technologii szeroko stosowanych w budownictwie. W takich sytuacjach niezbędna jest wiertnica elektryczna, zdecydowanie mocniejsza i wydajniejsza od konwencjonalnej wiertarki. Czym jest wiertnica elektryczna i jakie jest jej zastosowanie?