Systemy kominowe to nowoczesne rozwiązania, które pozwalają szybko i niedrogo wybudować komin dopasowany do potrzeb konkretnego obiektu. Kupując gotowy komin systemowy, klient otrzymuje wszystkie elementy, które są potrzebne do wykonania kompletnej instalacji. Systemy kominowe są lekkie oraz w pełni dostosowane do parametrów współczesnych urządzeń grzewczych.
Dlaczego komin systemowy to dobre rozwiązanie?
Komin to ważna część budynku, która jest niezbędna do prawidłowego działania kotłów centralnego ogrzewania, a także kominków czy pieców. Przez wiele lat kominy były budowane z cegieł szamotowych lub klinkierowych. Wraz ze zmianami na rynku urządzeń grzewczych i pojawieniem się nowych typów kotłów, przede wszystkim wykorzystujących olej i gaz, ale w ostatnim czasie również bardziej wydajnych kotłów węglowych i spalających biomasę konstrukcja komina murowanego przestała się sprawdzać.
Jest to spowodowane obniżeniem temperatury wytwarzanych spalin i osadzaniem się na wewnętrznych ścianach kominów tzw. kondensatu, czyli wody oraz różnych związków chemicznych, np. kwasu siarkowego. Kominy murowane nie były odporne na działanie tak agresywnych związków, a na ich ścianach zewnętrznych zaczęły się pojawiać śmierdzące zacieki, których ciężko się pozbyć. Konieczne stało się zatem stosowanie specjalnych wkładów kominowych ze stali kwasoodpornej lub ceramiki. Na szczęście na rynku pojawiły się kominy systemowe, które są o wiele lepszym rozwiązaniem, przygotowanym na wymagania współczesnych urządzeń grzewczych – informuje przedstawiciel firmy Tanie Kominy, która zajmuje się nowoczesnymi systemami kominowymi.
Z czego składa się komin systemowy?
Komin systemowy to połączenie dwóch głównych elementów – wkładu kominowego oraz struktury nośnej. Zadaniem wkładu kominowego jest zapewnienie odpowiednio gładkiego przewodu kominowego o dopasowanej do wymagań kotła średnicy, który jednocześnie jest odporny na temperaturę oraz działanie agresywnych związków chemicznych zawartych w kondensacie. Struktura nośna zapewnia stabilność wkładu oraz przenosi jego ciężar. Jest również elementem zabezpieczającym wkład przed działaniem warunków zewnętrznych, naporem wiatru czy możliwością uszkodzeń mechanicznych. Zapewnia także ochronę przed zbytnim wychłodzeniem wkładu kominowego.
Wkłady są produkowane z wytrzymałej na temperaturę stali kwasoodpornej lub wysokiej jakości ceramiki. Warstwa zewnętrzna to specjalne lekkie pustaki, dopasowane do pełnionej funkcji i właściwie wyprofilowane. Łączy się je odpowiednią zaprawą, która gwarantuje właściwy poziom szczelności i trwałości całej konstrukcji.
Wielką zaletą kominów systemowych jest to, że zawierają wszystkie elementy niezbędne do budowy komina. Wśród części wkładu znajdziemy m.in. odprowadzenie skroplin, pionowe odcinki przewodu kominowego o łącznej długości odpowiadającej wysokości budynku wraz z fragmentem wystającym ponad dach. W kompletnym kominie systemowym są też trójnik do zamocowania czopucha, wyczystka, jak również specjalna osłona chroniąca wnętrze komina przed dostawianiem się do środka liści, gałęzi lub piór.