Narzuty na łóżko i sofę – jak wybrać najlepsze?

Tkaniny należą do jednych z najistotniejszych elementów w aranżacji wnętrz. Narzuty sprawiają, że łóżko czy sofa zyskują drugie życie, a także chronią meble przed zniszczeniem. Jak zatem wybrać idealny materiał na narzutę, który dodatkowo przyozdobi łóżko oraz inne meble? Podpowiadamy.

Materiał na narzutę – z jakiej tkaniny będzie najlepszy?

Jeżeli kupujemy narzuty, z pewnością zastanawiamy się, jak materiał sprawdzi się w tym przypadku najlepiej. Możemy wybierać spośród wielu tkanin naturalnych oraz sztucznych. Jeśli zależy nam na stworzeniu klimatycznego i przytulnego wnętrza, lepiej postawić na włochaty materiał. Nie zapominajmy jednak o bawełnie, lnie, wełnie czy kaszmirze. Taka kapa jest przyjemna dla naszego ciała, nie podrażnia skóry i pozwala jej swobodnie oddychać. Pamiętajmy jednak, że dzięki niewielkiemu dodatkowi wiskozy lub lyocellu narzuta stanie się trwalsza.

 

Wybór materiału na narzutę w dużej mierze zależy od designu pomieszczenia, w którym będzie znajdować się kapa. Jeżeli uwielbiamy styl glamour powinniśmy wybrać materiał pikowany na narzutę. Z kolei włochate, jasne koce znakomicie wpasują się w popularne wnętrza boho. Natomiast popielata i gruba tkanina dekoracyjna w minimalistyczne wzorki zdecydowanie podkreśli prostotę stylu skandynawskiego.

 

Narzuta na łóżko a kapa na sofę – czym się różnią?

Jeżeli chcemy wybrać odpowiedni materiał na narzuty na łóżko, w pierwszej kolejności powinniśmy kierować się osobistymi preferencjami. Poszukując idealnej tkaniny, weźmy pod uwagę to, czy ma ona zakrywać cały mebel i w jaki sposób ma być ułożona. Najważniejsze, abyśmy dobierali rozmiar do łóżka. Jeżeli zależy nam na przykryciu całej powierzchni do spania, wybierajmy koce o wymiarze większym bądź takim samym jak materac.

Jeśli zastanawiamy się nad materiałem na narzuty na sofę, warto wziąć pod uwagę, że większość tkanina zbliżoną fakturę. Z tego powodu, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, świetnym wyborem będą puchate pledy. Ponadto materiał na kanapę powinien być odpowiednio gruby, aby nie zsuwał się z mebla i do niego ściśle przylegał.

Jeżeli wahamy się pomiędzy narzutą a pokrowcem należy wiedzieć, że jedyna różnica między nimi tkwi w sposobie jej zakładania. Pierwszy z nich musimy naciągnąć na całą sofę, dzięki czemu skutecznie zakryje on jej całkowitą powierzchnię. Natomiast narzuta swobodnie okryje łóżko bądź sofę, jednak o wiele łatwiej się zsuwa. Wybierając kapę możemy ułożyć ją w różny sposób, w przeciwieństwie do standardowego pokrowca.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Obowiązkowa odzież odblaskowa na placu budowy. Co warto wiedzieć?

Obowiązani do noszenia elementów odblaskowych są nie tylko piesi poruszający się po drodze. Przepisy te dotyczą również niektórych pracowników. Zgodnie z rozporządzeniami dotyczą one osób wykonujących prace na jezdniach, torach i w transporcie. Czyli wszędzie tam, gdzie mają oni styczność z pojazdami drogowymi. Jakie kamizelki odblaskowe należy mieć podczas pracy na budowie? Odzież odblaskowa – […]

Ogrodzenie z bloczków betonowych – zalety, które warto rozważyć

Ogrodzenie spełnia wiele ważnych funkcji, dlatego znaczenie ma, z jakich surowców zostaje wykonane. Bloczki ogrodzeniowe z betonu architektonicznego doskonale sprawdzają się w tej roli. Ich największe atuty to odporność na działanie czynników zewnętrznych, a także unikalna estetyka. Czym się charakteryzują betonowe bloczki ogrodzeniowe? Jak dokonać wyboru, by posesja zyskała na ciekawym i spełniającym najważniejsze funkcje […]