Na co zwracać uwagę podczas odbioru mieszkania?

Mieszkania od dewelopera niezależnie czy to Gdańsk, Warszawa czy Katowice cieszą się niesłabnącą popularnością. W każdym większym i mniejszym mieście realizowane są nowe inwestycje, które przyciągają klientów zainteresowanych zakupem swoich przysłowiowych „czterech kątów”. Jednak zanim się wprowadzimy, trzeba taki lokal odebrać. A do tego warto się dobrze przygotować. Należy to zrobić dla własnego bezpieczeństwa, ponieważ ewentualne niezauważone usterki mogą nas później kosztować nie tylko sporo pieniędzy, ale również nikomu niepotrzebnego stresu.

O pomoc w określeniu podstawowych kwestii dotyczących tematu poprosiliśmy specjalistów z firmy Rai PB, która oferuje nowe mieszkania na Osowej oraz inne mieszkania w Gdańsku.

Główne zasady dotyczące odbioru mieszkania

Na odebranie mieszkania powinieneś zarezerwować sobie odpowiednią ilość czasu – najlepiej minimum dwie godziny. Umawiaj się w ciągu dnia, ponieważ wtedy znacznie łatwiej dostrzeżesz wszystkie szczegóły. Warto również zabrać ze sobą pomoc w postaci spostrzegawczej, dociekliwej i konkretnej osoby czy to z rodziny, czy z grona znajomych. Można również pokusić się o wynajęcie inspektora, który sprawdzi wszystko, co istotne.

Jeśli odbierasz mieszkanie samodzielnie, to wcześniej zapoznaj się z umową zakupu mieszkania. Sprawdź jakie normy budowlane oraz warunki techniczne są w niej zawarte.

Na odbiór zabierz ze sobą:

  • klasyczną miarkę lub dalmierz, jeśli posiadasz, lub masz od kogo pożyczyć,
  • kątownik (może też być zwykła szkolna ekierka),
  • ciężarek na sznurku, który pomoże Ci sprawdzić wszystkie piony,
  • poziomicę albo małą piłkę, dzięki której sprawdzisz podłogi,
  • próbnik,
  • kadzidełko.

Co sprawdzamy w czasie odbioru?

Powierzchnia mieszkania

Powierzchnia może być obliczana z tynkiem lub bez – wszystko zależy od normy, jaką przyjął deweloper. Jednakże należy o tym pamiętać w czasie pomiarów. Dodatkowo sprawdź jaki margines błędu zawarty jest w Twojej umowie – z zasady jest to około 2%. Jeśli jednak okaże się, że odstępstwa są większe, to pamiętaj, że możesz odstąpić od umowy.

Ściany

Należy sprawdzić zarówno pion, jak i poziom ścian oraz kąty występujące na ich styku. Do tego właśnie przyda Ci się ekierka lub kątownik. Poza tym sprawdź, czy tynk został położony prawidłowo, nie ma żadnych wybrzuszeń oraz nieestetycznych zgrubień. Musisz także zwrócić uwagę na to, czy ściany oraz sufity we wszystkich pomieszczeniach są suche. Ma to szczególnie duże znaczenie, wtedy gdy mieszkanie znajduje się na ostatnim piętrze. Jakiekolwiek plamy mogą oznaczać źle zrobiony dach, który po prostu przecieka.

Podłogi

Podłogę możesz sprawdzić albo za pomocą poziomicy, albo po prostu używając niewielkiej piłeczki. Jeśli mieszkanie znajduje się na najniższej kondygnacji budynku, należy sprawdzić grubość zastosowanej wylewki. Bywa to problematyczne, ponieważ trzeba w tym celu wywiercić otwór w podłodze. Jednakże warto, ponieważ zbyt cienka wylewka oznaczać będzie dla Ciebie wyższe rachunki za ogrzewanie przez lata. Prawidłowa wylewka powinna mieć około 5 cm grubości.

Pamiętaj również o sprawdzeniu podłogi na balkonie oraz parapetów – muszą one mieć spadek, aby bez problemu odprowadzać wodę deszczową.

Okna i drzwi

Okna oraz drzwi w czasie odbioru muszą być czyste. Inaczej nie zobaczysz na nich ewentualnych nierówności oraz rys. Prawidłowo osadzone okna powinny bezproblemowo się otwierać, oraz zamykać jednakże otwarte szeroko nie powinny przymykać się same. Szczelność najlepiej sprawdzić za pomocą pojedynczej kartki papieru – wkładamy ją między ramę a futrynę i zamykamy. Jeśli wszystko jest w porządku, nie uda nam się wyciągnąć kartki po zamknięciu.

Pamiętaj że klucze do wszystkich drzwi – również do komórki, garażu, skrzynek zawierających liczniki i bezpieczniki oraz skrzynki na listy – powinieneś dostać w momencie odbioru swojego mieszkania.

Światłowód oraz instalacja TV

Poprawnie wykonane instalacje pozwolą Ci wybrać ofertę dowolnego dostawcy usług bez dodatkowych działań w zakresie okablowania. Instalacja powinna być zgodna z nowym rozporządzeniem obowiązującym od 23.02.2013 roku. Dopytaj czy tak właśnie jest?

Prąd

Najlepiej mieć ze sobą tyle oprawek wraz z żarówkami ile jest podłączeń w sufitach oraz na ścianach. Gniazdka sprawdź z pomocą zabranego ze sobą próbnika. Pamiętaj też o protokole izolacji elektrycznej, który powinieneś dostać od wykonawcy.

Wentylacja

Piony wentylacyjne powinny być zgodne z planami. Aby sprawdzić działanie wentylacji, zapal kadzidełko w pomieszczeniach przy zamkniętych oknach, a następnie przyjrzyj się, w jakim kierunku i jak szybko będzie się przemieszczał dym?

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Jakie są najlepsze kwiaty do biura?

Urzędy, firmy, instytucje – jaka jest ich cecha wspólna? Każde z tych miejsc łączy coś niepowtarzalnego, a jednocześnie urzekającego swoim spokojem – są to oczywiście kwiaty. W każdym z tych miejsc znajdziemy ich różne odmiany. Jakie kwiaty do biura wybrać? Najlepsze odmiany kwiatów do biura Fikus sprężysty jest rośliną, która nie ma zbyt wygórowanych wymagań. […]

Kontenery magazynowe czy powierzchnia magazynowa – jak wybrać dobrze?

Kontenery magazynowe to świetna i ma co się czarować, dużo bardziej budżetowa opcja niż wynajem powierzchni magazynowej lub magazynu w jakiejś hali. Tego typu rozwiązania są stosowane w wielu branżach i działalnościach. Tak naprawdę ich zastosowanie ogranicza jedynie Wasza wyobraźnia. Czym się kierować i na co zwrócić uwagę, by wybrać dobrze? Podpowiadamy! Zachęcamy do lektury! […]