Kupujesz dywan do kuchni? Czy wiesz na co warto zwrócić uwagę?

W polskiej tradycji aranżacji kuchni dywan, dywanik lub chodnik pojawia się bardzo rzadko. Może warto więc zmienić nasze przyzwyczajenia? Nowoczesne dywany kuchenne są bardzo łatwe w utrzymaniu w czystości. Z uwagi na materiały, z których są wykonywane, doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu, o dużej wilgotności oraz wszędzie tam, gdzie ryzyko zabrudzenia jest większe niż przeciętnie. Jednak wybór dywanu do kuchni nie jest łatwym zadaniem. Nasze szalone tempo życia sprawia, że za wszelką cenę dążymy do tego, żeby kuchnia była miejscem, w którym sprząta się szybko – dywan może ten proces spowalniać. Dlatego warto wybrać taki, który można po prostu wrzucić do pralki.

Na co narażony bywa dywanik kuchenny?

Dywanik do kuchni to rozwiązanie do pomieszczeń, w których nie ma możliwości zainstalowania ogrzewania podłogowego, a chłód ciągnący od podłogi jest wyjątkowo uciążliwy, kiedy musimy dużo czasu spędzać gotując. Dobry chodnik albo dywanik to wyśmienita izolacja i komfort pracy. Oczywiście, jak wszystkie kuchenne tekstylia, także i dywan narażony jest na częste oraz intensywne zanieczyszczenia. Okruchy, resztki żywieniowe, wylany sok czy rozdeptana marchewka tworzą na dywaniku doskonałe siedlisko dla chorobotwórczych drobnoustrojów. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest traktowanie dywanika kuchennego w taki sam sposób w jaki traktuje się ścierki – częste pranie. W wielu nowoczesnych gospodarstwach domowych pralka montowana jest właśnie w kuchni i nie ma najmniejszego problemu, żeby codziennie lub co kilka dni wszystkie kuchenne tekstylia trafiały wprost do niej.

Chodnik kuchenny należy oczywiście trzepać i odkurzać tak często, jak to tylko możliwe. Kiedy zamiatamy całą kuchnię, strzepnijmy wszystko także z dywanika.

Dywanik do kuchni z poliestru – najlepszy wybór?

Z doświadczenia projektantów wnętrz wynika, że do pomieszczeń o takim natężeniu ruchu i takim ryzyku powstawania zabrudzeń jak kuchnia, doskonale nadają się dywaniki z poliestru. Dywany z surowców naturalnych, jak wełna czy bawełna, lepiej sprawdzają się w salonie, sypialni czy pokoju dziecięcym. Surowce naturalne łatwo ulegają trudnym do wywabienia plamom, chłoną zapachy i wymagają większej staranności w pielęgnacji. Dywanik kuchenny z poliestru cechuje się niezwykłą praktycznością – to możliwość prania w pralce w 30 stopniach, co zdecydowanie ułatwia utrzymanie w czystości. Oczywiście dywanik z bawełny także można prać w pralce, ale – warto o tym pamiętać! – bawełna szybko się kurczy i deformuje, jeśli często będziemy prać ją w wysokich temperaturach.

Jakiej długości włosie powinien mieć dywanik do kuchni?

Intuicyjnie czujemy, że dywan typu shaggy nie jest odpowiednim wyborem do kuchni. Klasyczny włochacz łatwo mógłby stać się siedliskiem trudnego do usunięcia brudu. Oczywiście długie runo sprawi także, że okruchy wpadną w dywan niczym w trawę i przez jakiś czas będą niewidoczne, ale przecież w kuchni musi być przede wszystkim higienicznie czysto – to, że zabrudzeń nie widać, nie oznacza, że nie ma zagrożenia ze strony rozmaitych lęgnących się brudzie patogenów.

Gładki dywan sznurkowy, z poliestru albo z materiałów z upcyclingu sprawdzi się w kuchni o wiele lepiej. Należy przyjąć zasadę: im krótsze runo, tym lepiej. A najlepiej, żeby w kuchni zalegał dywanik, który zaprojektowano z materiałów, przy okazji których w ogóle nie mówi się o długości włosia – bawełny lub nowoczesnych tworzyw sztucznych.

Jaki rozmiar dywanika kuchennego będzie odpowiedni?

Dywan czy dywanik? Do tej pory używamy tych sformułowań zamiennie, ale dywanik wyraźnie wysuwa się na prowadzenie. Dlaczego? Bo w przypadku kuchni rozmiar ma znaczenie. Nawet  najbardziej designerskie kuchnie nie mają dywanów rozłożonych na całej powierzchni podłogi. To nie tylko kwestia estetyki, ale i wygody.

Estetyki, dlatego że to właśnie podłoga z płytek ceramicznych, paneli MDF czy drewna sprawia, że w dużej otwartej przestrzenie łatwiej wydzielić wizualnie część kuchenną i salonową. Wydaje się, że pokrywanie całej powierzchni podłogi w mieszkaniu wykładziną podłogową nie zdaje egzaminu. To właśnie układanie małych dywanów i dywaników na drewnianej j lub ceramicznej podłodze pozwala nam różnicować przestrzeń i czynić ją bardziej estetyczną.

A wygody z tej prostej przyczyny, że w kuchni dobrze mieć możliwość manewru: przesunięcia dywanika w miejsce, w którym akurat jest nam potrzebny (pod blaty robocze, przy których aktualnie pracujemy; tam gdzie bawią się dzieci), strzepnięcia okruchów czy zrolowania i schowania na czas, kiedy jest nam po prostu zbędny.

Dlaczego warto do kuchni wybrać dywanik z warstwą antypoślizgową?

Bezdyskusyjną funkcjonalnością dywanika do kuchni – podobnie jak tego do łazienki – jest jego warstwa antypoślizgowa. Praca w kuchni zakłada szybkie przemieszczanie się i możliwość poślizgnięcia się powinna być wykluczona! Łatwo wyobrazić sobie co mogłoby się zdarzyć, gdyby osobie niosącej garnek wrzącej zupy usunął się spod nóg dywanik… Wypadkowość podczas prac kuchennych musi być wyeliminowana: atrakcyjna wizualnie kuchnia tylko wtedy ma sens, kiedy jest równia ładna, jak bezpieczna.

Warto mieć świadomość, że dywaniki z warstwą antypoślizgową można prać w pralce tak samo, jak te niepodgumowane. Nie wpływa to w żaden sposób na jakość warstwy zabezpieczającej przed upadkiem. Dywanik bez warstwy antypoślizgowej stwarza w kuchni zbyt duże zagrożenie. Jeśli upatrzymy sobie model bez tego zabezpieczenia, koniecznie należy dokupić osobną matę antypoślizgową i dociąć ją na wymiar pod tekstylny dywanik. Nie jest to jednak zabezpieczenie tak komfortowe jak fabrycznie antypoślizgowy spód dywanu.

Dywaniki kuchenne – kolory i wzory ukrywające zabrudzenia

Z punktu widzenia użytkownika znaczenia ma także kolor bądź wzór kuchennego dywanika. Najgorszym możliwym rozwiązaniem jest zakup jasnego monochromatycznego modelu – widać na nim natychmiast każde zabrudzenie, a banalna plama urasta do rangi problemu. Nawet jeśli mamy zwyczaj codziennie prać wszystkie kuchenne tekstylia, zabrudzony dywanik przestaje być ozdobą kuchni, a staje się kłopotem.

W przypadku kuchennych dywaników i chodników należy kierować się taką samą zasadą jak przy doborze dywanów do pokoju dziennego: jasny i gładki dywan zawsze oznacza, że trzeba będzie go często odkurzać, bo widać na nim każde zabrudzenie. Dywan wielokolorowy, drukowany w ciekawe printy sprawia, że zabrudzenia są na pierwszy rzut oka niewidoczne. Nie zwalnia nas to oczywiście od obowiązku dbania o czystość takiego dywanu, ale też pamiętajmy, że zabrudzony wzorzysty dywanik nie drażni, kiedy w toku kuchennych rewolucji musimy co chwilę rzucać na niego okiem.

Gdzie kupić dywanik do kuchni?

Czy miejsce, w którym kupujemy dywanik do kuchni ma znaczenie? Oczywiście ma. Dobrze, żeby dystrybutor tego rodzaju tekstyliów miał świadomość, że nie wystarczy opisać dowolnego produktu jako „dywanik do kuchni” – bo ten akurat element wystroju kuchni musi spełniać bardzo konkretne wymagania.

Sklep z dywanikami do kuchni Dywanopol to właśnie przykład dystrybutora, który bardzo precyzyjnie przedstawia swoją ofertę, doskonale opisując poszczególne produkty – zwłaszcza te dedykowane konkretnym pomieszczeniom w mieszkaniu. Dywaniki i chodniki do kuchni można tu nabyć w kilu różnych rozmiarach. Zakupy dowożone są na terenie całej Polski, a na ewentualny zwrot klient ma aż 30 dni – bez żadnych konsekwencji.

Nie każdy sklep z dywanami oferuje „dywaniki do kuchni”, a sama kategoria „małe dywaniki” nie zawsze zawiera w sobie tekstylia nadające się do tego właśnie pomieszczenia. Kuchnia jest specyficznym miejscem. Warto zadbać o to, żeby serce domu – jak lubimy ją określać – było przyjazne wszystkim użytkownikom. Dywaniki do kuchni z Dywanopolu spełniają najwyższe standardy jakości są naprawdę bardzo atrakcyjne wizualnie. Jeśli macie ochotę na dokonanie drobnych zmian aranżacyjnych w waszych kuchniach, warto zacząć od podłogi – nowy chodnik lub dywanik może całkowicie odmienić miejsce, w którym co dnia każdy z domowników spędza naprawdę dużo czasu.

Sprawdź dywany boho w carpeto.pl

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Uniwersalne szafki łazienkowe – na co zwrócić uwagę podczas zakupów

Trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek łazienkę bez pojemnych mebli, które przydadzą się do przechowywania wszelkich przyborów kosmetycznych, środków czyszczących, ręczników oraz innych drobiazgów. Dzięki nim, korzystanie z pomieszczenia jest znacznie bardziej komfortowe i nie wymaga szukania potrzebnych rzeczy w innych pokojach. Szafki łazienkowe są dostępne w różnych wielkościach oraz kształtach. Aby jednak służyły nam najlepiej jak […]

Czy warto wybrać do salonu narożnik u kształtny

Narożnik to jeden z najczęściej wybieranych mebli wypoczynkowych. Jego popularność wynika z funkcjonalności oraz możliwości łatwego dopasowania do każdego pomieszczenia. W zależności od preferencji do wyboru mamy dwa podstawowe rodzaje narożników. Pierwszy z nich, czyli model L kształtny jest meblem uniwersalnym, który odnajduje się doskonale w prawie każdym wnętrzu. Nie dziwi więc fakt, że cieszy […]