DeboweTarasy.pl

Koszty utrzymania domu – co zrobić, żeby płacić mniej?

Bez wątpienia koszty utrzymania mieszkania czy domu stanowią duży procent naszych miesięcznych wydatków. Stąd nic dziwnego, że szukamy najróżniejszych sposobów na obniżenie tych kosztów. Sprawdzamy, co zrobić, aby zmniejszyć te wydatki, skupiając się na domach własnościowych, a więc nieruchomościach, które nie wymuszają na nas płacenia miesięcznego czynszu.

Plusy i minusy mieszkania w domu jednorodzinnym

Mieszkanie we własnym domu jednorodzinnym z pewnością ma mnóstwo zalet. Wystarczy zauważyć, że domy zazwyczaj są większe niż mieszkania, które rzadko mają metraż większy niż 50-60 mkw.

W końcu własny dom to również swoje podwórko. Doceniliśmy to zwłaszcza w ostatnim roku, czego potwierdzeniem jest wzrost zainteresowania mieszkaniami z tarasami czy dużymi balkonami. Równie duże zainteresowanie budzą mieszkania na uboczu, których zaletą nie jest już tylko niższa cena, ale także bliskość czy otoczenie terenów zielonych. Jednak nawet to nie wynagrodzi nam własnego podwórka, gdzie możemy znaleźć miejsce na grilla, zestaw ogrodowy czy basen dla dzieci. Możemy urządzić też własny ogródek, co docenią ludzie, którzy mają dużo wolnego czasu lub cenią sobie zdrowy tryb życia oparty na ekologicznej żywności.

Inne zalety mieszkania we własnym domu to niezależność od sąsiadów, większa przestrzeń i duże możliwości w zakresie aranżacji domu oraz okalającej go przestrzeni. Jednak dom jednorodzinny to również minusy, zwłaszcza wysokie koszty utrzymania. Głównie skupić się należy na opłatach za ogrzewanie, szczególnie w sezonie zimowym. Poza tym, zwłaszcza przy mieszkaniu na obrzeżach miastach, gdzie powstaje najwięcej nowych domów, musimy ponosić wyższe wydatki na dojazdy. Dobrym przykładem są tutaj nowe domy w Warszawie, gdzie dojazd do pracy czy szkoły to często konieczność przebicia się przez wielkomiejskie korki.

Jak obniżyć koszty utrzymania domu?

Jeśli budujemy lub kupujemy nowy dom mamy zdecydowanie łatwiej. Bardzo często w gotowych, nowoczesnych budynkach spotkamy się z rozmieszczeniem pomieszczeń i okien optymalnie do stron świata. Oczywiście są to okna z atestami antywłamaniowymi, ale co jest kluczowe w kwestii obniżenia kosztów – również energooszczędnymi.

Dobre materiały są też używane do budowy i izolacji. Zwłaszcza dotyczy to nowych domów, przy których o pozwolenie na budowę wystąpiono w 2021 roku. Muszą one bowiem spełniać tzw. standard energetyczny 2021. Dodatkowo szybko na popularności zyskują nowoczesne patenty typu rekuperacja czy rolety oszczędzające energię cieplną.

Duże koszty utrzymania zawsze stanowi energia elektryczna. Dlatego warto rozważyć montaż paneli fotowoltaicznych. Szczególnie że wraz ze wzrostem emisji śladu węglowego, na przestrzeni kilku lat średnie rachunki dla rodziny w modelu 2+2 mogą wzrosnąć z ok. 1200 nawet do 2000 zł. Oznacza to, że panele PV zyskają na rentowności, a okres zwrotu z inwestycji znacznie się skróci, a już dziś wynosi tylko 6-8 lat.

Panele mogą nam również pomóc w ogrzewaniu mieszkania, na przykład przy pomocy elektrycznego kotła. Oczywiście możemy pójść krok dalej i zainwestować w pompy ciepła.

Przy własnym domu warto też pomyśleć o oszczędności w zakresie zużycia wody. Wprawdzie studnie na podwórkach spotykamy dziś rzadko, są one jednak opcją wartą rozważenia. Łatwiej o ekologiczne przydomowe oczyszczalnie ścieków, które szybko zyskują na popularności. Zwłaszcza że podobnie jak przy panelach PV czy pompach ciepła, takie inwestycje mogą być współfinansowane ze środków unijnych, rządowych czy samorządowych.

Oczywiście oszczędności energii nie muszą wymagać wielotysięcznych inwestycji. Zacząć możemy od zmiany żarówek na energooszczędne. Pomoże też zamiana urządzeń na sprzęty bardziej energooszczędne, najlepiej w klasie A+++. Rzecz jasna przy dobrej pralce czy lodówce trudno zainwestować w nowe urządzenie, ale jeśli jest ono mocno zużyte lub uległo awarii, jest to inwestycja warta uwagi.

Widzimy więc, że jest wiele możliwości na to, aby obniżyć koszty utrzymania domu. Największe oszczędności dają duże inwestycje w nowoczesne technologie, aczkolwiek możemy zacząć też od wymiany żarówek i zmiany swoich nawyków.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Drewniane meble znów w modzie! Poznaj ich zalety

Drewniane meble produkuje się od setek lat. Obecnie wytwarza się je, pomimo że istnieją płyty wiórowe i inne tanie materiały. Drewno jest jednak ponadczasowe i znacznie elegantsze niż surowce z niższej półki cenowej. Dowiedz się więcej o zaletach mebli z drewna. Drewniane komody, łóżka i stoły to wybór na lata Łatwa konserwacja i ponadczasowe wzornictwo […]

Umywalka może być ozdobą łazienki

Pełnią dwie zasadnicze funkcje – praktyczną oraz estetyczną. Umywalki w łazience to najważniejsze, a przynajmniej najczęściej używane elementy umeblowania w tym pomieszczeniu. Muszą więc być praktyczne i wygodne. Z drugiej strony warto postarać się w trakcie remontu łazienki lub jej urządzania, by umywalka znakomicie się prezentowała. Elegancka umywalka do łazienki z pewnością będzie świetnym uzupełnieniem […]