Jak zbudować skuteczny system odwadniający?

Na działkach z wysokim poziomem wód gruntowych, a także na terenach ze słabo przepuszczalnymi glebami gliniastymi warto wykonać drenaż wokół budynku mieszkalnego, zwłaszcza jeśli dom jest podpiwniczony. Pozwoli to uniknąć problemów z zawilgoconymi fundamentami oraz przenikaniem wody do piwnicy. Jak zbudować system odwadniający, aby działał skutecznie?

Drenaż opaskowy

Tego typu odwodnienie jest montowane pod powierzchnią gruntu wokół budynku. Dzięki niemu możliwe jest skuteczne odprowadzenie wody gromadzącej się pod ziemią poza obszar domu, a tym samym zapobieganie wilgoceniu fundamentów. Aby wykonać drenaż, należy przede wszystkim zacząć od wykopania dołu sięgającego ław fundamentowych, w którym układa się obsypkę filtracyjną – jej zadaniem jest ułatwienie przenikania wilgoci do rur drenarskich oraz zapobieganie niedrożnościom perforacji. Na niej układane są rury drenarskie. Dzięki otworom na całym obwodzie zbierają one wodę i odprowadzają ją z dala od fundamentów do studni, kanalizacji bądź do gruntu w bezpiecznej odległości od budynku. Ważne jest przy tym, aby zamontować na miejscach łączenia lub załamania przewodów specjalne studzienki kanalizacyjne, które umożliwią rewizję i ewentualne udrożnienie rur drenarskich, jeśli zajdzie taka konieczność. Rury powinny być obłożone kolejną warstwą osypki i materiałem filtrującym, które zasypywane są gruntem.

Odwodnienie liniowe

Jeśli dom stoi na gruncie nieprzepuszczalnym, warto zastanowić się nad wykonaniem odwodnienia powierzchni działki. Dzięki temu podczas opadów deszczu wokół budynku nie będą tworzyły się kałuże, a nadmiar wody skutecznie zostanie odprowadzony z powierzchni utwardzonych. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest odwodnienie liniowe. W jego skład wchodzą odprowadzające nadmiar wody korytka wkopane w grunt wzdłuż chodnika lub podjazdu oraz ruszty. Te ostatnie montowane są na korytkach, a ich zadaniem jest zatrzymywanie zanieczyszczeń, które mogłyby blokować przepływ wody. Montując odwodnienie liniowe należy pamiętać o zachowaniu spadku w kierunku ciągu odwadniającego. Najlepiej jest odprowadzać zebraną w ten sposób wodę do sieci kanalizacji deszczowej lub ogólnospławnej. Aby jednak było to możliwe, konieczne jest uzyskanie zezwolenia. Inne rozwiązanie to rozsączenie wody na działce.

O czym pamiętać budując system odwadniający wokół domu?

Prawidłowo wykonane odwodnienie wokół domu jest istotne zwłaszcza jeśli budynek stoi na słabo przepuszczalnym gruncie i jest podpiwniczony. Wilgocenie fundamentów to nie tylko problem estetyczny, ale też zagrożenie dla stanu technicznego budynku. O drenażu warto pomyśleć więc już na etapie budowy – dzięki temu wszystkie prace ziemne zostaną przeprowadzone jednocześnie. Wszystkie niezbędne elementy do wykonania odwodnienia obecnie można zamówić w bezpieczny sposób on-line, np. na https://zamowienia.rury.pl/. Ponieważ prawidłowo wykonany drenaż pozwoli uporać się z podsiąkaniem wody na lata, rozsądnie jest wybrać produkty wysokiej jakości, takie jak oferowane przez Pipelife.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Siatka ścierna – cechy i zastosowania

Jedną z częściej wykonywanych prac budowlanych jest szlifowanie. Szlifuje się powierzchnie dla ich wykończenia, ale także dla ich przygotowania pod dalszą obróbkę. Materiałem, który doskonale nadaje się do tego rodzaju prac budowlanych jest siatka ścierna, wykonana z węglika krzemowego. Czy wiesz, jakie cechy posiada taka siatka i jakie są jej zastosowania? Czy warto stosować standardowe […]

Projekty domów – jak wybrać, czym się kierować?

Budowa domu to często inwestycja na długie lata, nie tylko dlatego, że po prostu spłacamy kredyt, ale też dlatego, że skutki podjętych przed nią decyzji odczuwamy przez resztę życia i to całą rodziną. Bywa, że najpierw kupuje się działkę z założeniem, że dom będzie budowany w niedługiej perspektywie czasowej. To sytuacja bardzo dobra, bo można […]