Dobre praktyki – konserwacja napędów bram

Chcąc zachować zakupioną bramę automatyczną w dobrym stanie na długie lata, konieczne jest pamiętanie o regularnej konserwacji. W ten sposób unikniemy nieprzyjemnych niespodzianek, skutkiem których posiadany samochód będzie musiał stać w niesprzyjającym czasie na dworze, a nie w ciepłym garażu.

Bramy automatyczne montowane w takim mieście jak Poznań przez długi czas działają bezawaryjnie, jednak w sytuacji gdy zapomnimy zadbać o napęd, po pewnym czasie mogą pojawić się problemy z mechanizmem. O jakich czynnościach trzeba pamiętać?

Jak dbać o napęd bramy?

Nawet jeśli zdecydujemy się na najlepszy sprzęt z wieloletnią gwarancją, a montaż bramy zostanie wykonany prawidłowo, brak regularnej konserwacji i niewłaściwe użytkowanie sprawią, że prędzej czy później dojdzie do awarii, dlatego ważnym elementem jest wybór serwisu bram. Producenci oferujący bramy automatyczne w takim mieście jak Poznań zawsze informują o obowiązkowych czynnościach, dzięki którym mechanizm na długi czas zachowa dobry stan. O czym warto wspomnieć?

  • Minimum raz w ciągu roku należy dokładnie wyczyścić napęd i szynę jezdną. W tym celu należy zaopatrzyć się w specjalne narzędzia oraz środki, które może zarekomendować nam producent. Należy uważać, aby nie uszkodzić warstwy, którą została pokryta szyna. Oczywiście jeśli zauważymy jakiekolwiek większe zanieczyszczenia w okolicy napędu, trzeba je usuwać systematycznie.
  • Ruchome części bramy wymagają regularnego smarowania. Rodzaj smaru nie może być jednak przypadkowy. W przypadku bram skrzydłowych, a konkretnie ich zawiasów, można używać smarów potocznie zwanych Towot, czyli bazujących na zagęszczaczu litowym. W przypadku napędów gdzie mamy do czynienia z odsłoniętymi śrubami i nakrętkami zaleca się używanie smarów silikonowych. Są one dobre również w sytuacji, gdy w napędzie występują zarówno elementy metalowe, jak i te wykonane z tworzywa sztucznego.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat konserwacji?

Podczas wykonywanego minimum raz w roku przeglądu, trzeba sprawdzić czy poszczególne elementy automatyczne bramy nie wymagają regulacji oraz czy całość jest odpowiednio zamocowana. W okresie zimowym, gdy mamy do czynienia z dużą ilością śniegu, konieczne jest jego pozbycie się zanim otworzymy bramę dwuskrzydłową.

W przeciwnym wypadku może dojść do przeciążenia napędu, a co za tym idzie, jego uszkodzenia. Pamiętajmy, aby nigdy nie dokonywać napraw na własny rachunek, gdyż istnieje ryzyko utraty gwarancji na napęd. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy serwisu technicznego producenta.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Najpopularniejsze rodzaje balustrad

Balustrada jest nieodzownym elementem schodów, dzięki której są one w stanie szczególnie wyróżnić się na tle naszego mieszkania. Mimo że jeszcze jakiś czas temu mało kto przykładał do nich szczególną uwagę, dziś są ważnym elementem domowej przestrzeni, do której warto się przyłożyć. Kiedyś w głównej mierze dominowały balustrady wykonane z drewna, lecz dziś stawia się […]

Siatka ochronna na balkon – rozwiązanie dla bezpieczeństwa dziecka

Małe dziecko w domu to konieczność przewidywania nieprzewidywalnego. Im większą wyobraźnię mają rodzice, tym bezpieczniejszy jest ich potomek. Blokady na szafki, ochraniacze na narożniki mebli, barierki przy schodach – to tylko czubek góry lodowej. Potrzebne jest także zabezpieczenie okien przed dziećmi, zabezpieczenie balustrady, ochronna siatka na balkon… Z jakich rozwiązań najlepiej skorzystać w takiej sytuacji? […]