Nowoczesne domki z drewna posiadają wiele zalet, dzięki czemu cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Stanowią połączenie modernistycznych form oraz naturalnych materiałów. To prawdziwy strzał w dziesiątkę dla tych, którzy preferują ekologiczne rozwiązania. Należy podkreślić, że konstrukcje są kompleksowo zabezpieczane przed negatywnym oddziaływaniem czynników zewnętrznych. Sprawia to, że mogą być użytkowane przez cały rok – również w zimie! Po więcej informacji zapraszamy do lektury kolejnych części artykułu.
Nieskomplikowane formy
Wielką popularnością cieszą się nowoczesne domki całoroczne wyróżniające się prostymi formami. Nie są to skomplikowane konstrukcje, których wykonanie mogłoby ciągnąć się przez wiele miesięcy. Warto wspomnieć, że każdy budynek może zostać przystosowany do indywidualnych preferencji, dzięki czemu staje się unikatowy. Sposób wykończenia domu zależy wyłącznie od osobistych upodobań. Na uwagę zasługuje fakt, że w aktualnie obowiązujących trendach królują obiekty parterowe. Relatywnie rzadko wznoszone są konstrukcje posiadające poddasze lub piętro.
Gotowe projekty
Ci, którzy decydują się na budowę drewnianego domku, najczęściej stawiają na gotowy projekt. Dlaczego? Przede wszystkim wybór jest całkiem szeroki, co ułatwia znalezienie odpowiedniego wariantu. Dodatkowym atutem jest fakt, że w ten sposób można zminimalizować koszty. Zaprojektowanie konstrukcji od podstaw stanowi większe obciążenie finansowe, na które nie każdy może sobie pozwolić. Oczywiście istnieje możliwość wdrożenie własnych modyfikacji do projektu. Zazwyczaj nie generują one dodatkowych kosztów. Wyjątek stanowią zmiany istotne, których wprowadzenie wymaga większej ilości pracy. Ważne jest to, aby wybrać godnego polecenia wykonawcę, który posiada pozytywne opinie klientów.
Otwarte przestrzenie
Nowoczesne drewniane domki zapewniają wysoki komfort i swobodę życia. Nie są to konstrukcje sezonowe, które mogą być eksploatowane wyłącznie w ciepłe miesiące. Obiekty całoroczne niczym nie różnią się od budynków murowanych. W 2021 roku dominują otwarte przestrzenie. Brak ścianek działowych sprawia, że budynek wydaje się być o wiele bardziej przestronny. Nierzadko wydziela się wyłącznie łazienkę oraz sypialnię. Trzeba jednak pamiętać, ze każdy posiada zupełnie inne wymagania oraz oczekiwania. Podstawą jest to, aby już na początku określić, jak powinien wyglądać wymarzony dom. Dobrze jest myśleć przyszłościowo, ponieważ jest to inwestycja na lata. Otwarte przestrzenie mogą nie sprawdzić się w przypadku dużych rodzin z dziećmi.
Naturalne wykończenie
Nie każdy wie, że domek drewniany może posiadać klasyczną elewację. Dzięki niej budynek wygląda zupełnie tak, jak murowany. Na czasie są jednak naturalne konstrukcje, a więc zakrywanie drewna nie jest dobrym pomysłem. Opisywane konstrukcje całoroczne są niezwykle klimatyczne, a zarazem niebanalne. Przyciągają spojrzenia, ponieważ wyróżniają się na tle standardowych budynków. To prawdziwa gratka dla tych, którzy zwracają uwagę nawet na najmniejsze detale. Coraz chętniej drewno eksponowane jest również wewnątrz domu. W ten sposób można sprawić, że stanie się on przytulniejszy, a jednocześnie bardziej efektowny.
Neutralna kolorystyka
Osoby, które pragną podążać za trendami wnętrzarskimi, powinny postawić na neutralną kolorystykę. W grę wchodzą brązy, beże, biel czy też czerń. Oczywiście paleta barw jest znacznie szersza, jednak nie należy iść za daleko z ilością odcieni. Całość powinna prezentować się spójnie i harmonijnie. Łatwo przesadzić, a tym samym otrzymać efekt odwrotny do zamierzonego. Nie każdy wie, że w sieci dostępne są darmowe narzędzia do projektowania oraz wizualizacji budynków. Nie jest to profesjonalne oprogramowanie, jednak znakomicie sprawdzi się w przypadku, gdy chcemy przekonać się, jak będzie wyglądał dom w kilku wersjach. Ułatwi to podjęcie trafnej decyzji.
Szklane balustrady
Szklane balustrady nie ograniczają przepływu światła. Ponadto, prezentują się niezwykle luksusowo. Doskonale współgrają z drewnianą konstrukcją, więc jest to rozwiązanie godne zainteresowania. Oczywiście barierki wykonywane są wyłącznie ze szkła hartowanego, które spełnia szereg rygorystycznych norm oraz standardów. Jest odporne na czynniki zewnętrzne, co niweluje prawdopodobieństwo wystąpienia przedwczesnych uszkodzeń mechanicznych lub śladów użytkowania. Nie trzeba także martwić się o kwestie bezpieczeństwa.
Swojski klimat
Nowoczesne domki drewniane mogą zostać wykończone w taki sposób, żeby przypominały prawdziwą góralską chatkę. Wiele osób stawia na klimatyczne budynki „z duszą”. Konstrukcje z bali są mocne, a więc pozostaną w nienaruszonym stanie długi czas. Należy zaznaczyć, że drewno jest kompleksowo zabezpieczane przed wilgocią, co niweluje ryzyko jego pęcznienia lub gnicia. Fachowo zaprojektowany obiekt wytrzyma kilkadziesiąt lat – bardzo ważne jest jednak to, aby wybrać odpowiedniego wykonawcę. Aktualnie na rynku funkcjonuje wiele firm oferujących budowę domków drewnianych, jednak nie wszystkie są godne zaufania. Należy zapoznać się z opiniami wystawionymi przez wcześniejszych klientów, a także z portfolio zrealizowanych projektów.
Duże okna
W domkach całorocznych często montowane są bardzo duże okna, które zapewniają swobodny przepływ światła. Jest to szczególnie korzystne, jeśli budynek wyeksponowany jest na stronę południową. Im więcej ciepła słonecznego, tym niższy koszt ogrzewania. Zadowoli to osoby, które nie lubią przepłacać. Jest to również korzystne z punktu widzenia środowiska naturalnego.
Przestronne tarasy
Domek z przestronnym tarasem gwarantuje przyjemny relaks na świeżym powietrzu. Istnieje możliwość częściowej zabudowy, tak aby ochronić przestrzeń przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. To fantastyczna opcja dla tych, którzy uwielbiają grillować, ale nie tylko. Alternatywą jest weranda, która znajduje się w okolicy głównych drzwi do budynku. Opcji jest wiele, więc każdy znajdzie wariant dla siebie.
Artykuł powstał we współpracy z Drewnolandią – producentem drewnianych domków letniskowych oraz innych konstrukcji z drewna.