Ile kosztuje gotowy domek letniskowy z drewna?

domek letniskowy

Domek letniskowy to doskonałe rozwiązanie, szczególnie dla osób mieszkających w miastach. Na co dzień nie mają one zbyt wiele przestrzeni do odpoczynku, dlatego ci, którzy szczęśliwie stali się posiadaczami letnich rezydencji, tym bardziej je doceniają. W ostatnich latach najpopularniejsze stały się drewniane domki letniskowe, które można w bardzo prosty sposób zmontować samemu.

Drewniane domki letniskowe dostępne na rynku

Do budowy tego typu domków wykorzystywane jest drewno iglaste, najczęściej świerkowe lub sosnowe. Oferta producentów domków drewnianych jest bardzo szeroka, od miniaturowych chatek o łącznej powierzchni użytkowej 8-10 m2 po przestronne duże domy parterowe lub z poddaszem użytkowym. Na rynku dostępne są również mobilne drewniane domki letniskowe. W zróżnicowanym asortymencie drewnianych domków letniskowych ciężko jednak znaleźć taki model, który będzie wyposażony w podstawowe instalacje. Domki drewniane letniskowe, kompleksowo przystosowane do zamieszkania przez cały rok, to koszt rzędu 30000-40000 zł.

Mobilne drewniane domki letniskowe

Domki drewniane na kółkach, które są przystosowane do transportu, stanowią w naszym kraju swego rodzaju nowość. Podstawową zaletą takiego rozwiązania jest możliwość przemieszczania się wraz z domkiem w dowolne miejsce. Tego typu domki letniskowe dostępne są w sprzedaży w cenie od 20000 zł wzwyż. Górna granica cenowa jest trudna do określenia, ponieważ uwarunkowana jest ona rodzajem i jakością zastosowanych materiałów oraz wykorzystanych technologii.

Montaż domków letniskowych

Złożenie oraz postawienie drewnianego domku nie należy do zadań trudnych. Najczęściej posiadają one instrukcję montażu, w której montowanie elementów składowych musi być dokładnie opisane. Można podjąć się montażu samodzielnie, pod warunkiem, że znane są nam założenia techniczne. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest zamówienie domku letniskowego wraz z transportem i montażem, który zostanie wykonany przez ekipę producenta. Zainstalowanie takiego domku bardzo często wymaga wylania fundamentów, a do tego niezbędna jest już ekipa budowlana. Czas, potrzebny na montaż domku drewnianego, uwarunkowany jest jego powierzchnią oraz liczbą elementów składowych, ale nie powinien przekroczyć 14 dni.

Funkcje drewnianych domków letniskowych

Drewniane domki letniskowe to przede wszystkim wakacyjne domy mieszkalne. Oprócz swojej podstawowej funkcji, czyli miejsca wypoczynku i spędzania wolnego czasu, mogą również odgrywać inną rolę. Domki drewniane służą także jako biuro ogrodowe, sauna, siłownia czy przestrzeń dla rozrywki. Najbardziej popularne są tzw. altany na działkach rekreacyjnych, które pełnią rolę pomieszczenia gospodarczego. Jeśli drewniany domek letniskowy ma być użytkowany podczas chłodnych dni, warto rozważyć jego ocieplenie lub sposób ogrzewania zimą.

Zalety domków drewnianych

Każda technologia budowy domów ma swoje wady i zalety, ale jeśli chodzi o drewniane domy, to przeważają pozytywne aspekty. Przede wszystkim to rozwiązanie energooszczędne, ponieważ ogrzanie domku z drewna wymaga mniejszych nakładów energii i krótszego czasu niż w przypadku domów murowanych. Mniejsze zużycie energii to również walor ekologiczny. Drewno, jako budulec, jest w stanie regulować ilość wilgoci we wnętrzu. Dlatego też w domkach drewnianych wytwarza się swoisty mikroklimat, który jest korzystny szczególnie dla osób z problemami układu oddechowego. Niewątpliwą zaletą jest oczywiście szybka budowa takich domków, a jej czas nie jest możliwy do powtórzenia w przypadku domków murowanych.

Gdzie i jak kupić gotowy domek letniskowy?

Domki drewniane produkują firmy z branży ogrodowej lub drewnianej, więc warto sprawdzić, czy taki sprzedawca nie znajduje się przypadkiem w najbliższej okolicy. Jest to chyba najlepsza i zarazem najwygodniejsza opcja zakupu, ponieważ klient ma możliwość zobaczenia gotowych modeli na ekspozycji. Ponadto transport takiego domku nie będzie bardzo kosztowny, z uwagi na bliską lokalizację sprzedawcy. Gotowy domek letniskowy z drewna może zostać wykonany na specjalne zamówienie klienta lub zgodnie z projektem, zakupionym w u architekta. Kolejną możliwość zakupu oferuje Internet, dzięki któremu domek można obejrzeć i zamówić zdalnie. Sklepy internetowe, oferujące domki drewniane, na swoich stronach udostępniają wizualizacje, rzuty, przekroje oraz dokładne wymiary swoich produktów, a to oznacza, że klient może na spokojnie wybrać konkretna propozycję.

Drewniany domek letniskowy cena

Koszt zakupu tego typu domku jest zróżnicowany, podobnie jak szeroka jest oferta sprzedażowa. Mały, nieskomplikowany domek, o powierzchni około 10m2, to wydatek rzędu 5000-6000 zł. Cena większych drewnianych domków letniskowych, których powierzchnia nie przekracza 100 m2, kształtuje się w okolicach 80000-90000 zł. Z tych kalkulacji wynika, że za 1 m2 powierzchni domku drewnianego trzeba zapłacić od 500 do 1000 zł, w zależności od rodzaju wykończenia i jego standardu. Każda dodatkowa opcja wyposażenia domku drewnianego niesie ze sobą wyższe koszty. Do ceny zakupu należy także doliczyć koszty transportu domku w dane miejsce, a niejednokrotnie również opłatę za jego montaż.

Co wpływa na cenę drewnianych domków letniskowych?

Kluczowy wpływ na cenę domków drewnianych mają poniższe czynniki:

– materiał,

– skomplikowanie bryły,

– metraż,

– ewentualne ocieplenie,

– gotowy dom/ indywidualny projekt.

Im grubsze belki zostaną użyte do produkcji domku letniskowego, tym wyższy będzie jego koszt. Jeżeli zdecydujemy się na jego ocieplenie, cena również wzrośnie, ale mimo wszystko warto zaizolować chociażby podłogę i dach. Oczywistym jest fakt, że metraż wpływa w znaczący sposób na koszt takiego domku, ale oddziałują na nią również wszystkie dodatkowe elementy, wpływające na skomplikowanie bryły, czyli np. balkon czy lukarna. Istotnym czynnikiem, oddziałującym na cenę drewnianych domków letniskowych, jest projekt – gotowy domek będzie niewątpliwie tańszy, a zakup domku, projektowanego na indywidualne zamówienie, będzie generował większy koszt.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Drewnolandia, oferującą szeroki wybór domków letniskowych w atrakcyjnych cenach.

Przeczytaj również: https://debowetarasy.pl/ogrodki-dzialkowe-rod-jak-kupic-i-ubezpieczyc-dzialke/

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Komody pod TV – nadal modne i praktyczne! Jaki mamy wybór?

Wydawać by się mogło, że w erze płaskich telewizorów o wręcz gigantycznych rozmiarach, które coraz częściej są wieszane na ścianie, komody RTV będą znikać. Nic jednak bardziej mylnego! Nadal są one wyposażeniem niezwykle funkcjonalnym i popularnym. Trudno sobie wyobrazić salon bez szafki pod telewizor, która obok swojej funkcji praktycznej, pełni również tą dekoracyjną. Jak prezentuje […]

Niezbędny sprzęt ogrodniczy który powinniśmy mieć

Domek wiejski to miejsce, w którym można uciec od zgiełku miasta i zapomnieć o stresie związanym z życiem zawodowym. Można tu zanurzyć się w niespiesznym rytmie życia na wsi, uwolnić głowę od trosk i wzmocnić ciało, wykonując dobrą pracę fizyczną. Aby praca ręczna była przyjemna i nie stanowiła uciążliwego obowiązku, należy zaopatrzyć się w dobry […]